Дівички вражають або переконливі аргументи на користь об’єднання!

30.11.2018
Київський ЦРМС

Цій об’єднаній територіальній громаді на Київщині лише рік але цей рік став яскравою ілюстрацією позитивів реформи децентралізації та переконливим аргументом, що громадам не тільки можна але й потрібно об’єднуватись і при чому зволікання в цьому – невиправдані втрати можливостей, фінансових та інших ресурсів, а також, головне, довіри мешканців. Ми поспілкувались із головою об’єднаної громади Тимофієм Девком, представниками освітніх закладів громади, охорони здоров’я, звичайними мешканцями та дізнались «з перших вуст» секрети успіху молодої але дуже амбітної Дівичківської ОТГ на Київщині.

- Тимофіє Петровичу, що дала реформа децентралізації Вашій громаді? Як змінився бюджет Дівичківської ОТГ «до» та «після» об’єднання?

- Децентралізація – це мабуть найголовніша та найуспішніша реформа в нашій державі. Реформа, яка дає можливість для розвитку не тільки міст та сіл Київщини але й України в цілому. За ці десять місяців, які ми живемо за новим бюджетом ОТГ, зміни помітно навіть неозброєним оком. Уявіть, якщо додати бюджети всіх чотирьох сіл, що увійшли до ОТГ до об’єднання, ми отримаємо в сумі близько 8 мільйонів гривень, а тепер маємо 38 мільйонів! Якщо раніше нам бюджетних коштів заледве вистачало на утримання штату сільських рад та комунальні платежі – т. зв. «захищені статті», то тепер ми можемо думати про подальший розвиток громади – про розробку генеральних планів сіл, про технічну документацію на будівлі та землю під установи соціальної інфраструктури, про стратегічне планування розвитку громади, подальші інвестиції, туристичну привабливість... У цьогорічному бюджеті ОТГ ми маємо понад 2 мільйони гривень у бюджеті розвитку, додатково 2,7 мільйони ми отримали з державного бюджету в якості інфраструктурної субвенції. Ми можемо на рівних вести діалог із нашими місцевими підприємцями, говорити їм про те, куди йдуть податки, що вони сплачують, і, відповідно, контролювати та ефективно використовувати фінансові надходження за цими податками, зокрема, земельним та на доходи фізичних осіб. Звісно, говорити про те, що наші фінансові можливості зросли більше ніж у чотири рази не зовсім коректно, бо водночас у рази зросла і відповідальність. Ми тепер повністю взяли на себе фінансування освіти в громаді, активно вирішуємо питання щодо розвитку охорони здоров’я – щоправда поки переважно перераховуємо кошти за лікування наших хворих до району. Але працюємо й над цим питанням також…

- Основні пріоритети в розвитку громади? На що в першу чергу звернули увагу?

- Я вже говорив про те, що основним нашим пріоритетом стала освітянська галузь, ми маємо чотири школи у громаді, три з них I-III ступенів, одну - I-II-го ступенів, маємо дитячі садочки при школах. Основна увага приділяється освіті тому, що ми розуміємо що саме освіта, підтримка та розвиток молоді є передумовою подальшого розвитку ОТГ. Тому значна частина коштів із бюджету була виділена на Програму «Нова Українська Школа».

Ми відшукали кошти і в усіх школах провели поточні ремонти перших класів, замінили вікна-двері, забезпечили школи комп’ютерами, інтерактивними дошками, телевізорами, провели косметичний ремонт в усіх школах. Наше завдання, щоб діти не відчули різницю між сільською та міською школою. Головне, щоб вони хотіли йти до неї. Активно підтримуємо розвиток спорту у громаді – маємо дві футбольні команди – одна з яких взяла першість в районі. Активно розвиваємо культуру в ОТГ – раніше в Дівичках, наприклад, взагалі не було будинку культури. Ми зробили ремонт приміщення та відкрили клуб на 80 місць. Відкрили клуб із сучасним опаленням.

Власне, питанню енергоефективності наших адміністративних споруд також приділяємо чимало уваги – ми зробили сучасні системи опалення в приміщеннях колишніх сільрад у старостинських округах с. Ковалин, с. Єрківці, у бібліотеці с. Єрківці, Єрківецькому будинку культури, ФАПі с.Ковалин. В Єрківцях також виробили свідоцтво на право власності та право постійного землекористування для амбулаторії, зокрема, зараз виготовляємо проект реконструкції приміщення, що перебуває в аварійному стані. Плануємо на майбутнє разом із амбулаторією зробити квартиру для лікаря, який буде надавати медичні послуги громаді.

Сьогодні також у планах відкриття в громаді Центру безпеки, вже виготовили відповідну проектно-кошторисну документацію та розпочинаємо тендерні процедури. Думаємо над вдосконаленням вуличного освітлення – проводимо тендер на перехід від електричного вуличного освітлення на сонячне. Це на майбутнє дасть можливість економії бюджетних коштів та вирішить проблему освітлення тих провулків, де неможливо провести електричне освітлення. Також у тих самих Єрківцях, розуміючи аварійний стан будинку культури, зробили ремонт даху та розробили документацію на подальші ремонтні роботи будинку культури. Навчальний заклад у селі забезпечили якісною питаною водою…

   

- Ви говорили про стратегію розвитку громади, її туристичну привабливість, залучення інвестицій, як плануєте це реалізовувати?

- Окрім нових фінансових можливостей децентралізація (посміхається – ред.) дає і інші переваги. От, наприклад, різні формати співпраці з іноземними донорами, можливості залучення інвестицій та грантів з-за кордону, безліч можливостей навчати свій персонал, отримати фахові консультації в усіх сферах розвитку громади. Тут ми говоримо, зокрема, й про Програму «U-LEAD з Європою», яку Ви представляєте… Ми, наприклад, за сприяння фахівців Київського Центру розвитку місцевого самоврядування та польських експертів активно працюємо над розробкою стратегії розвитку громади, над розвитком туризму в ОТГ.

У нас чудовий туристичний потенціал – бачите які краєвиди (показує). А ще кургани, зокрема, курган «Три Брати», де Тарас Шевченко писав свої твори… Поруч із нами велична річка Дніпро, чарівні ліси. Все це – чудові можливості для розвитку туризму, відпочинку мешканців. Чом би, наприклад, не зробити у громаді велодоріжки, прокласти туристичні маршрути. Нам є чим хвалитися і ми з радістю будемо розвиватись у цьому напрямку. Готові до співпраці для майбутнього розвитку нашої ОТГ.

   

- Не може бути все так безхмарно. Які проблеми стоять перед громадою, як плануєте їх вирішувати? Які інновації запроваджуєте у громаді, так як вдається налагодити діалог з депутатським корпусом, громадою?

- Буду відвертим, проблем також чимало, зараз ми, наприклад, приймаємо на баланс військове містечко – шість житлових будинків. Вони, на жаль, далеко не в ідеальному стані. А ще аварійна під’їзна дорога. Але ми готові до труднощів, адже в цьому військовому містечку проживає 1160 жителів – мешканців нашої громади, отож ми намагаємось розвивати його інфраструктуру. Наприклад, виділили 140 тис. гривень з бюджету на автобусну зупинку. 140 дітей з військового містечка та сіл громади, ми щодня підвозимо «Шкільним автобусом» до школи. Одного «школярика» для цього явно замало...

Отож, мабуть, в рамках державної програми «Шкільний автобус» будемо намагатись отримати ще додатковий транспортний засіб. Є питання з тим, що з бюджету нашої громади вилучають кошти у зв’язку з т. зв. «реверсною дотацією». На жаль, задекларована кількість мешканців в ОТГ у 4 627 осіб не відповідає фактичній чисельності громади. У нас позитивна динаміка і спостерігається приріст населення, отож ця цифра не відповідає дійсності і, відповідно, й вилучення з місцевого бюджету мало б бути меншим…

Щодо інновацій в громаді - сьогодні ми створюємо інклюзивний центр для дітей, відповідно до державної програми. Ми вже підготували кімнати для цього центру і плануємо у перших числах грудня відкриття, обладнання в для цього центру ми отримали завдяки підтримки держави. Загалом, якщо порівнювати з попередніми роками до об’єднання, за ці десять місяців ми змогли зробити корисних справ для громади, мабуть, у три рази більше ніж раніше. Вважаю, що перш за все, у людей повинна бути віра у реформи, довіра до влади. І керівництво держави, громади тоді виправдає цю довіру. У нас є порозуміння у цьому напрямку із депутатським корпусом, старостами. Якщо виникають дискусії чи навіть конструктивна критика (куди ж без неї?) ми обговорюємо те чи інше питання, доходимо до консенсусу і приймаємо зважене рішення на користь громади.

Звісно, можливо є і помилки, але не помиляється лише той хто нічого не робить!

      

Розмовляв Анатолій ШАЛАЄВ,

радник із комунікації Київського центру розвитку місцевого самоврядування

більше світлин тут