Коли місцева влада тісно співпрацює з громадою, результатом є створення інноваційних проектів місцевого розвитку

06.08.2018
Кіровоградський ЦРМС

На Кіровоградщині процеси децентралізації активно розпочалися ще у 2015 році. Так одними серед перших об’єднаних громад в області утворились Маловисківська та Новоукраїнська ОТГ. За два роки роботи громадам є що показати іншим і є над чим замислитись.

Кіровоградським Центром розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми "U-LEAD  з Європою",  в рамках триденної Школи проектного менеджменту та підвищення фінансової грамотності було забезпечено можливість успішного обміну досвідом Новоукраїнської та Маловисківської об’єднаних громад з іншими ОТГ області з питань проектної діяльності, можливостей залучення додаткових коштів та напрацювання креативних ідей.  Кажуть, що у сусіда і яблука смачніші... Чи дійсно це так мали змогу перевірити об’єднані громади Олександрійського, Знам’янського, Бобринецького, Кіровоградського районів Кіровоградської області.

В минулому році Новоукраїнська об’єднана територіальна громада втілила в життя свій проект «Центр розвитку ініціативної молоді», завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та зусиллям міської ради і педагогічного колективу. Такий Центр передбачав створення комунікаційного середовища для всіх охочих ділитися своїми напрацюваннями та ідеями. Рік плідної роботи такого майданчику показав реальні результати в напрацюванні та втіленні  багатьох ідей, тому місцевими активістами та керівництвом громади було прийнято рішення про розширення комунікаційного простору для охоплення більшої кількості небайдужих місцевих жителів. Так з’явився новий проект «Інститут розвитку громади», створений шляхом співпраці місцевої влади та громадських активістів з Корпусом Миру США.

Міський голова Олександр Корінний поділився з представниками об’єднаних громад Кіровоградщини своїми успіхами та застереженнями: «Сьогодні ми Вас зустрічаємо в нашому Інституті розвитку громад першими, тому що буквально вчора ще велись ремонтні роботи силами працівників міської ради та громадських активістів.  Саме завдяки громадським активістам ми зрозуміли, що наш комунікаційний майданчик необхідно розширювати, тому і з’явилася пропозиція створення Інституту.  Взагалі наша громада багата на талановитих та небайдужих людей, варто тільки прислухатися до них. Інститут розвитку громади передбачає створення оптимального середовища для зустрічей вчителів, спортсменів, ветеранів АТО, просто зацікавлених людей з метою обговорення  проблем та напрацювання ідей розвитку громади»

На думку Новоукраїнського міського голови до активного соціального життя повинні залучатися всі верстви населення без виключення. Саме тому, Новоукраїнська об’єднана громада одна з перших громад Кіровоградщини активно взяла курс на адаптацію та залученість  дітей з особливими потребами. Так, активно ведеться підготовка до відкриття інклюзивного центру на базі Новоукраїнської ЗОШ №4. Проведені роботи щодо забезпечення безперешкодного доступу для маломобільних груп населення, облаштовано сенсорну кімнату, закуплено відповідне обладнання.

Надзвичайно активно та креативно використовують проектний підхід і в Маловисківській об’єднаній громаді. Про це в черговий раз наголосили не лише міський голова Юрій Гульдас та секретар міської ради Леся Постолюк, а й представники активної громадськості, які презентували цікаві проекти місцевого розвитку, що вже були реалізовані на території громади.

В пріоритетах громади - проекти в сфері енергозбереження. На сьогоднішній день, вже прийнято та реалізовано багато ефективних рішень в цій галузі та є велика кількість амбітних планів на майбутнє. В навчальних закладах та установах позашкільної освіти проводиться утеплення приміщень, заміна вікон на енергозберігаючі, реконструюються системи опалення та багато іншого.

«Сьогодні всі невеличкі приміщення (школи, дитсадки) переходять на електричне опалення. Відтак, я переконаний: електроенергія на нашій території є альтернативою природному газу.  Перші кроки до енергозбереження торкнулися наймолодших громадян, а саме було утеплено дитсадочок «Ромашка», а також стіни й дах дитячо-юнацького центру «Вись». Були замінені всі дерев’яні вікна на сучасні енергозберігаючі. В нинішньому році зовнішнє утеплення вартістю півтора мільйона гривень отримає дитячий садочок «Чебурашка»» - з гордістю розповідає міський голова Юрій Гульдас.

Знаково, що такі інфраструктурні проекти реалізовуються не тільки в центральній садибі – м. Мала Виска, але і на території старостинських округів. Так, в с. Паліївка було утеплено дитячий садочок; в с.Первомайське було облаштовано приміщення Центру активності громади. Тобто, навіть найменші населені пункти виграли від об’єднання.

«Наші люди пишуть проекти, виграють і розвивають наше місто. Це підтверджує те, що влада і громада працюють в одній упряжці. У нас немає такого, як у байці про Лебедя, Рака та Щуку» - наголошує міський голова. І це дійсно так! На підтвердженні його слів громадські активістки ГО «ДієVO» з Малої Виски розповідають про проекти, які було подано та реалізовано в рамках конкурсу міні-грантів «Майбутнє в наших руках»: облаштування шкільної зони відпочинку, формування навчального середовища для вивчення правил дорожнього руху в дитячому садочку «Чебурашка», облаштування рекреаційної зони в с. Паліївка, встановлення ігрових майданчиків, облаштування місць для паркування та багато інших.

Не менш цікавими є доробки молодіжної організації «SHAKE». За ініціативи школярів було збудовано майданчик для вигулу собак «DogSpace» - простір для тренування домашніх улюбленців, якого не зустрінеш і в обласному центрі. Цього року молодь планує реалізувати не менш цікавий проект – створити «Місто мрії на деревах». Звичайно, що без участі громади, бізнесу та підтримки влади гарні починання так і залишились би в мріях мешканців.

Досвід Новоукраїнської та Маловисківської громад повністю підтверджує думку, що коли місцева влада тісно співпрацює з громадою, результатом є створення інноваційних проектів місцевого розвитку. Сподіваємось, що інші громади з запалом сприймуть ідею співробітництва влади та мешканців і зможуть повторити успіхи першопрохідців децентралізаційного процесу на Кіровоградщині.