Сприяння реформи децентралізації у розвитку сільської громади

13.05.2019
Кіровоградський ЦРМС

13 травня фахівці Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України, провели виїзний семінар на тему «Сприяння реформи децентралізації у розвитку сільської громади» для представників Новостародубської сільської ради та прилеглих до неї територій Петрівського району.

Основною метою семінару було підвищення обізнаності учасників з процесами реформи децентралізації, перевагами громад після об'єднання. Тренерами семінару виступили Валентина Шеремет, радник з питань децентралізації та Олена Савченко, радник з питань місцевих фінансів Кіровоградського ЦРМС.

В ході семінару розглядалися питання стосовно поточного стану об’єднання громад в Україні та області, нових фінансових можливостей об'єднаних громад, аналізу фінансової спроможності громад області за 2018 рік, про збільшення повноважень та зміни у структурі і штатних розписах після об'єднання. Також радниці навели приклади використання коштів субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ області за 2017-2018 роки.

Одним із найголовніших питань було ознайомлення учасників семінару з алгоритмом об'єднання в громаду та приєднання до вже створеної ОТГ.

«Об’єднання громад здійснюється шляхом добровільного об’єднання з урахуванням думки громадян. Обов’язковим при плануванні створення громад є визначення потенційних ресурсних можливостей громади для економічного та соціального розвитку і можливості забезпечити надання якісних послуг жителям», - наголосила Валентина Шеремет.

В своєму виступі Олена Савченко розповіла, що об’єднані громади здобули повноваження та ресурс, які до цього часу мали лише міста обласного значення, зокрема – зарахування до місцевих бюджетів ОТГ 60% податку на доходи фізичних осіб на власні повноваження.

«Окрім того, на місцях повністю залишаються надходження від податків: єдиного, на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності та податку на майно (нерухомість, земля, транспорт). До того ж, ОТГ виходять на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, для виконання делегованих державою повноважень їм надаються відповідні трансферти (дотації, освітня та медична субвенції, субвенція на розвиток інфраструктури громад тощо). Законодавчі зміни також надали право органам місцевого самоврядування затверджувати місцеві бюджети незалежно від дати прийняття закону про Державний бюджет. Всі ці переваги дають об’єднаній громаді більше можливостей для розвитку своїх територій, створення сучасної освітньої, медичної, транспортної, житлово-комунальної інфраструктури», - зазначила Олена Савченко.