Демографічні показники стратегічного планування

13.05.2019
Львівський ЦРМС

11 травня у Львівському ЦРМС під час засідання фокус-групи із підготовки Стратегії Львівської області до 2027 року обговорювали підходи врахування демографічних показників. Це обговорення, яке супроводжує розробку Стратегії області, уже третє, що відбулося на базі Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України. Попередні два стосувалися методології розробки стратегії та збору даних для соціально-економічного аналізу.

Звертаючись з вітальним словом до учасників заходу, директор Львівського ЦРМС Галина Гречин наголосила на важливості врахування демографічних показників, адже саме від них залежить задіяність соціальної інфраструктури та її тривалого використання. «З цим особливо зіштовхуються об’єднані територіальні громади, бо саме їм утримувати ті збудовані об’єкти соціальної інфраструктури, які вони отримують після утворення ОТГ», - зазначила Галина Гречин.

Демографія впливає на всі стратегічні напрямки розвитку області: економіку, соціальну інфраструктуру, якість життя, туристичну привабливість та екологію. 

Заступник голови облдержадміністрації Роман Филипів звернув увагу на те, що в підготовці Стратегії розвитку області варто відійти від розуміння, що це документ, який повинен бути лише тому, що це передбачено державною стратегією регіонального розвитку. «Він повинен враховувати наслідки реформи децентралізації, базуватися на новому адміністративно-територіальному устрої, містити успіхи, які ми вже досягли та враховувати потенціал соціальної інфраструктури нашої області».

Зважаючи на демографічні тенденції розвитку області, начальник Головного управління статистики у Львівській області Світлана Зимовіна відзначила вплив народжуваності населення на економічний потенціал.

Учасник керівного комітету, член робочої групи «Економіка» Ірина Сторонянська звернула увагу на деякі суперечливі тенденції демографії, такі як зростання наповнюваності класів у школах міста Львова та міст обласного значення, в той час, як спадними залишаються загальні показники народжуваності.

За останній період спостерігаємо позитивний показник скорочення безробіття, проте прикрою тенденцією залишається зменшення природного приросту за рахунок скорочення народжуваності. Це, у свою чергу, призводить до зменшення кількості дітей шкільного та дошкільного віку, тому при плануванні освітніх закладів варто враховувати: чи є потреба в додаткових місцях у ДНЗ,  де будувати/ліквідовувати дитсадки, в які школи потрібно вкладати кошти бюджету, які школи понижувати у статусі, на основі яких шкіл утворювати освітні округи, де посилювати базу закладів ПТНЗ тощо. 

За показниками, які представила т.в.о. директора департаменту економічної політики ЛОДА Марта Бухтіярова, Львівщина демонструє: зростання середньої очікуваної тривалості життя чоловіків і жінок; зменшення сумарного коефіцієнту народжуваності; зростання частки людей передпенсійного віку, що свідчить про старіння населення.

Найвищий коефіцієнт смертності у Перемишлянському, найменший - у Яворівському районах. Найбільш густонаселеними є міста обласного значення та Пустомитівський район і тенденція буде посилюватися.

Демографічна структура області характеризується відносно великою кількістю людей віком від 45 до 60 років та від 19 до 27 років. Однак бракує молоді віком до 18 років, що відображає низькі коефіцієнти народжуваності у 1990-х рр. Як і для України загалом, для Львівської області характерний низький коефіцієнт народжуваності — близько 1,4 дитини на одну середньостатистичну жінку впродовж її життя станом на 2017 р., а це нижче за коефіцієнт заміщення.

Від’ємне сальдо міграції змінилося на позитивне на позитивне з 2014 року за рахунок ВПО та студентів.

Прогнозується, що через старіння населення смертність випереджатиме народжуваність, тому в довгостроковій перспективі відбудеться незначне зменшення чисельності населення.

Семінар «Розробка Стратегії Львівської області до 2027 року» відбувся у Львівському ЦРМС, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.