ОТГ Кременчуцького району: ефективна міжмуніципалка та «П'ять перлин Дніпра»

08.11.2018
Полтавський ЦРМС

Одними з піонерів реформи децентралізації в Україні стали об’єднані територіальні громади Кременчуцького району. Й вже з перших днів свого існування вони активно стали застосовувати механізми міжмуніципального співробітництва (ММС). Саме тут надійними партнерами виступили фахівці Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону. Й синергія зусиль Полтавського ЦРМС та ОТГ придніпровського краю дає свої вагомі результати.

Нині ці громади спільно утримують методкабінет, первинну медицину, бібліотечну систему, інспектора з охорони праці та пожежну охорону. Що дозволило не лише оптимізувати мільйонні витрати, а й налагодити ефективну співпрацю у різних напрямках.

Очільники ОТГ Кременчуцького району є активними учасниками навчальних заходів, які організовує та проводить Полтавський ЦРМС. Під час відвідин Закарпаття (візит організований ХАБом для Центральної України) народилася ідея для розвитку туристичного напрямку в об’єднаних територіальних громадах придніпровського краю. Ідею створення спільного кластеру активно обговорювали з мешканцями. Для ефективнішої роботи підписаний та зареєстрований договір про міжмуніципальне співробітництво.

Унікальним та прогресивним для України стало створення Комунальної установи «Кластер зеленого туризму громад Кременчуцького району». Активна робота над Кластером розпочалася у 2018-ому році. За участі фахівців Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування й науковців Полтавського університету економіки та торгівлі розроблений проект «П’ять перлин Дніпра». В рамках проекту були розроблені туристичні маршрути Кластеру. Фахівці ЦРМС безпосередньо тестували й оцінювали кожну локацію туристичних маршрутів.

Рекреаційно-туристичні кластери є об’єднаннями туристичних і споріднених підприємств, які зазвичай взаємодіють із науковими та освітніми установами, органами місцевого самоврядування для підвищення конкурентоспроможності туристичних послуг на внутрішньому і зовнішніх ринках. У межах туристичних кластерів можливим є таке поєднання різних підприємств, які в одних ситуаціях конкурують між собою, а в інших - співпрацюють для вироблення певних спільних рішень, розроблення спільних ініціатив, хоча це здебільшого залежить від структури кластеру.

Зазначена форма мобілізації ресурсів є дуже важливою основою для створення договорів про співробітництво територіальних громад. Саме такий договір у формі делегування виконання окремих завдань КЗ «Кластер зеленого туризму територіальних громад» було внесено минулого року до Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад (сайт Мінрегіону).

Об’єднані територіальні громади Кременчуцького району не зупиняються у своєму розвитку. Вони прагнуть до вдосконалення. Зокрема, це стосується й центру Кластера – Недогарківської ОТГ. Нині триває робота над Програмою стратегічного розвитку цієї об’єднаної територіальної громади. Куратором підготовки цього доленосного документу є радник з регіонального розвитку Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування.