ОТГ КРЕМЕНЧУЦЬКОГО РАЙОНУ: ЕФЕКТИВНА МІЖМУНІЦИПАЛКА ТА «П’ЯТЬ ПЕРЛИН ДНІПРА»

08.11.2018
Полтавський ЦРМС

Одними з піонерів реформи децентралізації в Україні  стали об’єднані територіальні громади Кременчуцького району. Й вже з перших днів свого існування вони активно стали застосовувати механізми міжмуніципального співробітництва(ММС). Саме тут надійними партнерами виступили фахівці Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування (створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону). Й синергія зусиль Полтавського ЦРМС та ОТГ придніпровського краю дає свої вагомі результати.

Нині ці громади спільно утримують методкабінет, первинну медицину, бібліотечну систему, інспектора з охорони праці та пожежну охорону. Що дозволило не лише оптимізувати мільйонні витрати, а й налагодити ефективну співпрацю у різних напрямках.

Очільники ОТГ Кременчуцького району є активними учасниками навчальних заходів, які організовує та проводить Полтавський ЦРМС. Під час відвідин Закарпаття(візит організований ХАБом для Центральної України) народилася ідея для розвитку туристичного напрямку в об’єднаних територіальних громадах придніпровського краю. Ідею створення спільного кластеру активно обговорювали з мешканцями. Для ефективнішої роботи підписаний та зареєстрований договір про міжмуніципальне співробітництво. Унікальним та прогресивним для України стало створення Комунальної установи «Кластер зеленого туризму громад Кременчуцького району». Активна робота над Кластером розпочалася у 2018-ому році. За участі фахівців Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування й науковців Полтавського університету економіки та торгівлі розроблений проект «П’ять перлин Дніпра». В рамках проекту були розроблені туристичні маршрути Кластеру. Фахівці ЦРМС безпосередньо тестували й оцінювали кожну локацію туристичних маршрутів.

Рекреаційно-туристичні кластери є об’єднаннями туристичних і споріднених підприємств, які зазвичай взаємодіють із науковими та освітніми установами, органами місцевого самоврядування для підвищення конкурентоспроможності туристичних послуг на внутрішньому і зовнішніх ринках. У межах туристичних кластерів можливим є таке поєднання різних підприємств, які в одних ситуаціях конкурують між собою, а в інших - співпрацюють для вироблення певних спільних рішень, розроблення спільних ініціатив, хоча це здебільшого залежить від структури кластеру. Зазначена форма мобілізації ресурсів є дуже важливою основою для  створення договорів про співробітництво територіальних громад. Саме такий договір у формі делегування виконання окремих завдань КЗ «Кластер зеленого туризму територіальних громад» було внесено минулого року до Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад(сайт Мінрегіонбуду).

Об’єднані територіальні громади Кременчуцького району не зупиняються у своєму розвитку. Вони прагнуть до вдосконалення. Зокрема, це стосується й центру Кластера – Недогарківської ОТГ. Нині триває робота над Програмою стратегічного розвитку цієї об’єднаної територіальної громади. Куратором підготовки цього доленосного документу є радник з регіонального розвитку Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування.