Для чого Вінниччині потрібен якісний перспективний план? Прес-конференція з питань створення ОТГ відбулась у Вінницькому ЦРМС

12.02.2019
Вінницький ЦРМС

Зміни до перспективного плану формування територій громад у Вінницькій області, що були презентовані на засіданні робочої групи  облдержадміністрації у січні 2019, викликали широкий резонанс серед громадськості регіону. За новим планом на Вінниччині передбачається створення 68 ОТГ замість 108. Враховуючи підвищений інтерес суспільства до майбутньої адміністративної мапи області, Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, організував прес-конференцію для регіональних та національних ЗМІ - «Майбутнє громад. Для  чого Вінниччині потрібен  якісний перспективний план?»

Метою заходу стало роз’яснення широкому колу громадськості особливостей формування територій громад Вінницької області у відповідності з новими змінами  до перспективного плану. Варто зазначити, що документ був погоджений робочою групою Мінрегіону у січні поточного року.

Спікерами прес-конференції виступили перший заступник голови Вінницької ОДА – Андрій Гижко, директор Вінницького ЦРМС – Олег Левченко та голова Томашпільської ОТГ – Валерій Немировський.

За словами експертів,  принцип добровільності  залишається базовим у процесі створення ОТГ, разом з тим, збільшується доцільність  формування економічно сильних громад, що будуть впевнено  виконувати нові повноваження.  Перспективний план із останніми змінами щодо конфігурації ОТГ в області  був схвалений профільними комісіями Вінницької  обласної ради та рекомендований  для  розгляду  на сесії.

«Вінниччина має гарні приклади розвитку ОТГ, за 4 роки ми напрацювали ряд успішних практик у секторальних реформах. На Вінниччині створена  модель мережі освітніх закладів, що дає можливість якісної освіти для дітей всіх, без винятку, населених пунктів. Ми розробили «маршрут пацієнта» - модель у сфері охорони здоров’я, що  забезпечує якісні медичні послуги і хочу наголосити, що у Вінницькій області  кількість амбулаторій зростатиме, сьогодні їх – 313. Але, коли ми проаналізували досягнення громад, виявилось, що є ОТГ, які за два роки не змогли забепечити кадровий потенціал, бюджетні надходження та інфраструктурний розвиток в цілому. Принцип добровільності залишається, але  ключове завдання  - це якісні послуги та розвиток громад з огляду на демографічні показники. Новий перспективний план формування територій громад – це фактично фінансова модель спроможних громад області. Так, громад буде менше, але вони зможуть забезпечити сталий розвиток території і якісні послуги населенню», -  пояснив  Андрій Гижко, перший заступник голови Вінницької ОДА.

«8 сільських рад, що знаходяться поряд із Томашпільською селищною ОТГ, виявили бажанння увійти до складу громади. Обласна рада нам погодила  рішення про приєднання, але через незатверджений перспективний план процес зупинився на рік. Ми взяли на себе зобовязання і весь 2018 рік допомагали  населеним пунктам – дороги, ремонти, утримання комунальних закладів. 9 млн грн за власною ініціативою ми витрачаємо не на прямий розвиток громади, а на підтримку сусідніх населених пунктів і будемо звертатись до влади, щоб на ІІ півріччя збільшили дотацію. Ми займали 10 місце по Україні по доходу на одну людину – 3700 грн, але через невизначеність стосовно приєднання маємо бюджетні втрати. Сьогодні наші документи в ЦВК, тож план обєднання громад області дуже потрібний. Люди готові приїхати у Вінницю і просити, щоб документ врешті-решт  був ухвалений на сесії», - прокоментував  процеси об’єднання  Валерій Немировський, голова Томашпільської ОТГ.

«Ключовим завданням реформи з децентралізації  є створення спроможних громад. Перспективний план формування ОТГ області  відтворює баланс інтересів і спрямований на інвестиції та розвиток територій. Ми маємо 2-3 дискусійних питання, але ми їх проговоримо і владнаємо. Дуже хотілось би, щоб  питання затвердження перспективного плану не переходило у політичну площину.  Разом з тим, хочу підкреслити - місцевий політик, який підтримує реформу місцевого самоврядування, має всі шанси зробити успішну кар’єру, адже більшість ОТГ показують неабиякі досягнення та успіхи», - зазначив  під час прес-конференції Олег Левченко, директор Вінницького ЦРМС.

Журналісти  поцікавились  питаннями співпраці органів влади  у напрямку  створення ОТГ,  практичним досвідом керівників  громад та перспективами децентралізації на довгостроковий період.

За словами експертів, перспективний план ОТГ є частиною підготовки законодавчих змін стосовно адміністративно-територіального устрою. Крім того, як пояснили учасники,  на часі місцеві вибори  2020 року, які  мають бути проведені на новій територіальній основі.

Прес-захід пройшов за сприяння Програми  «U-LEAD з Європою».