Громади Вінниччини опановують інструмент публічних консультацій

11.05.2019
Вінницький ЦРМС

Публічні консультації – як інструмент вирішення питань місцевого значення на території громад стали темою інформаційної сесії, що пройшла у Барській міській ОТГ за участі  Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» і Мінрегіону України, ГО «Центр-UA», представників виконавчих підрозділів міської ради, громадськості ОТГ.

Як відомо, за сприяння і фінансової підтримки Програми «U-LEAD з Європою» на Вінниччині реалізується проект із запровадження публічних консультацій в ОТГ та залучення  мешканців громад до прийняття рішень. Барська громада є активним учасником процесів розширення діалогу з населенням. В ОТГ успішно впроваджуються сервіси з опитування та обговорення рішень за участі широкого кола мешканців. Так, нещодавно, жителі м.Бар вирішували  як буде використовуватись центральна площа міста – Майдан Св. Миколая та висловлювали думку щодо встановлення дати  муніципального свята – День міста. По-суті, це були перші кроки до публічних обговорень.  

Як повідомила, спеціаліст з комунікацій та зв’язків з громадськістю Барської міської ради Інна Ткачук, опитування проходили із використанням он-лайн інструментів, за допомогою мобільних додатків та друкованих листівок, що дало позитивний результат, адже таким чином було охоплено мешканців всіх цільових аудиторій.

Разом  з тим, за словами  Олени Данілової, керівниці  ГО «Центр –UA», процес публічних консультацій є більш розширеним і  передбачає кілька етапів.

«Важливо проаналізувати стан справ та головні запити  мешканців громади і розумно поєднати їх з доцільністю, що враховує майбутній розвиток території. А це  передбачає аналіз, відбір актуальних напрямків, формування пропозицій  та пошук рішень, а також публічне обговорення з реалізації ідей.  От нещодавно,  у Дашівській селищній ОТГ, в рамках проекту, було відібрано для вирішення  питання  сортування сміття і поводження з ТПВ, а також створення сприятливого середовища для реалізації молодіжних ініціатив. Барська ОТГ активно розвивається в даному напрямку, тож  варто  проаналізувати стратегічні плани громади і  посилити  програми, що можуть бути цікавими і підтримані мешканцями ОТГ», - пояснила Олена Данілова.

В ході зустрічі, учасники обговорили поточні проекти та пріоритети, визначені громадою,  а також  визначили кілька напрямків, що будуть цікаві для проведення публічних консультацій. Серед них – туризм, сортування  побутових відходів, культурні проекти та розвиток вело інфраструктури.

«Публічні консультації – це інструмент активізації суспільства. Ми  маємо на меті не просто зібрати людей, поговорити і розійтись, а вирішити  певну соціальну проблему, що стане поштовхом для подальшого розвитку території чи першим кроком для реалізації великого проекту ОТГ», - зазначила під час зустрічі Олена Данілова.

«Залучення населення до питань розвитку громад – це один з  принципів місцевого самоврядування, адже децентралізація має на меті передачу повноважень на місця і контроль  їх виконання.  Сьогодні важливо налагодити комунікацію між владою та місцевими жителями, цей інструмент   позитивно зарекомендував себе  у європейських країнах  і це варто впроваджувати в Україні. На мою думку, публічні консультації дають можливість не тільки спільно вирішувати важливі для громади питання, а й  сприятимуть сталому розвитку територій в цілому, адже  спільне рішення – це спільна відповідальність», - зауважила Людмила Васильєва, радник Вінницького ЦРМС з комунікацій.