Нова школа Дашівської ОТГ: децентралізація – це постійний рух вперед

11.03.2019
Вінницький ЦРМС

На сучасному етапі розбудови територій ОТГ потребують особливої уваги у напрямку впровадження секторальних реформ і серед них - освітня сфера. Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування, що створений за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, надає експертну та консультаційну підтримку об’єднаним територіальним громадам регіону.

«Реформа освіти передбачає якісні послуги, що надаються у комфортних умовах. Відповідно, перед громадами постають питання організації освітнього процесу і головне завдання – це створення спроможної освітньої мережі. Більшість ОТГ Вінниччини мають ряд сільських шкіл, які заповнені учнями на 20-30%. Разом з тим, відповідно до концепції Нової української школи, освітні заклади повинні працювати за новими стандартами  і заповненість шкіл- одна з основних передумов якісного навчального процесу. Вихід для малокомплектних шкіл - це створення опорної школи в ОТГ, організація довозу дітей та вчителів до освітнього закладу. Дашівська ОТГ створила опорну школу. Громада понизила ступінь для окремих сільських ЗОШ і зробила їх філіями, купила автобус і почала працювати за новими стандартами освіти. Окремі школи були суміщені із іншими закладами, наприклад, ДНЗ, культура. Відтак, Дашівська селищна рада зекономила кошти і отримала можливість не тільки запровадження якісних освітніх послуг, а й розвитку  дошкільної та позашкільної освіти, яка в ОТГ була недостатньою. Сьогодні в громаді є музична школа із елементами естетичного виховання, комфортні умови для дітей всіх населених пунктів, ДНЗ та спортивні обєкти. Дашівська громада не побоялась зробити відповідні кроки - провести якісний аналіз  та оптимізацію освітньої сфери і від цього тільки виграла», - пояснив Віталій Швець, радник Вінницького ЦРМС з муніципальних послуг.

За словами Ольги Долгової – начальника відділу освіти Дашівської селищної ради, фінансування сфери освіти ОТГ, в порівнянні з попередніми періодами, виросло в рази. Так, за 2017-2018рр. сума субвенцій та дотацій на розвиток галузі освіти Дашівській ОТГ склала 22 млн грн, з місцевого бюджету було виділено 21 млн грн.

«З самого початку реформування освітньої сфери ми поставили собі за мету  досягти  якості, а це  кошти. Тож 260 тис грн освітньої субвенції, що були виділені на 8 перших класів - 99 першокласників, ми витратили так, щоб нікого не обділити. Коли ми порахували відповідно до методики – 40% - меблі, 40% - дидактичний матеріал, 20% - комп'ютери, навіть цих коштів було мало. Громада виділила ще 300 тис грн і було закуплено  проектори,  акустичні системи та комп'ютери, одномісні парти та меблі і навіть ляльковий театр, який теж має бути за стандартами Нової української школи. Окрема ситуація з ремонтами приміщень. ЗОШ с.Кальник та с.Білки були в незадовільному стані, все розвалювалось: автобуси не їздять, ремонтів немає, вікна, котли течуть – це все ми отримали у спадок від району. Я була директором школи 4 роки, але лише за період в ОТГ ми поміняли вікна на 90 тис грн, 400 тис грн витратили на опалення, 300 тис грн - на ремонт, а також 30 тис грн на обладнання для шкільної їдальні, адже навіть електроплити для харчоблоків потрібно було замінити. Батьки не вірили, сміялись з наших ініціатив та планів на початку, але коли настало перше вересня, люди не впізнали оновлені приміщення. В поточному році ми зібрали всіх керівників навчальних закладів і поставили завдання завчасно все перевіряти, інвентаризувати та своєчасно комплектувати. Громада приділила максимум уваги освітній галузі, але, на мою думку, ще не все реалізовано. От я була в ОТГ Дніпропетровської області і знайомилась з організацією навчального процесу. Це була поїздка, яку організували фахівці Вінницького ЦРМС за сприяння Програми «U-LED з Європою». Ми побачили зразкові, на мій погляд, школи, тож плануємо досягати таких стандартів і в нашій громаді», - розповіла Ольга Долгова.

За словами керівництва, Дашівська ОТГ готується впроваджувати проекти з облаштування шкільної бібліотеки та музею, термомодернізації ДНЗ із використанням сонячних панелей та ремонт  спортивної зали опорної школи на 800 тис грн.

«Ми намагаємось ефективно використати і  освітню субвенцію, і кожну копійку з місцевого бюджету, пишемо проекти на виділення грантових коштів. От цього року подали 4 проекти, навіть, якщо буде підтримано два - це буде добре. Є над чим працювати і рухатись далі. На моє переконання, децентралізація – це постійний рух вперед і  ми не стоїмо на місці, а  робимо все, щоб Дашівська громада розвивалась», -  підкреслила Ольга Долгова.