У Джулинській ОТГ Вінниччини запрацював інклюзивно-ресурсний центр

15.05.2019
Вінницький ЦРМС

Джулинська сільська ОТГ  має у своєму складі 4 населених пункти і є поки єдиною у Бершадському районі Вінниччини. З перших днів створення громада взялася за організацію роботи виконавчих органів сільської ради, адже ОТГ отримала нові повноваження та ряд закладів у комунальну власність. Серед них - Джулинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, на базі якої було створено  навчально-реабілітаційний центр.  

Як повідомила начальник відділу освіти, культури та спорту Джулинської сільської ради Руслана Руденко, ОТГ стала першою в області, де було відкрито інклюзивно-ресурсний центр. Раніше такі центри діяли у районах - це колишні психолого-медико-педагогічні консультації (ПМПК).

«Проблема надання корекційно-розвиткових послуг та обстеження дітей з особливими освітніми потребами для громади є надзвичайно актуальною. Ще на початку цього року з підпорядкування обласної ради у комунальну власність ОТГ передано Джулинську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат, яку ми відразу перейменували у навчально-реабілітаційний центр. На той час такого досвіду ще не було, заходи або закривались, або відбувалось їх перепрофілювання. Тобто  створювався навчально-реабілітаційний заклад, де надаються освітні та медичні послуги відповідно до прийнятого законодавства про типові заклади з даного напрямку. Про закриття  мова не йшла взагалі, адже обслуговувалось 75 дітей та працювали 80 осіб персоналу. Відтак, ми підготували всі документи і отримали заклад у власність громади з березня поточного року. Велику допомогу надали фахівці Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, що працює у регіоні за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, а також Департаменту освіти Вінницької обладержадміністрації. Ми опрацювали всі організаційні питання, створили відповідні структурні підрозділи і  вже  в квітні запрацював інклюзивно-ресурсний центр Джулинської ОТГ», - повідомила Руслана Руденко

Джулинська ОТГ надає освітні та медичні послуги завдяки збереженим кадрам навчального центру та медичним фахівцям Центру первинної медико-санітарної допомоги громади. На сьогодні в ІРЦ обслуговується 75 дітей і з них, 15 – з сусідніх районів та населених пунктів, а також працює 40 педагогів та 60 осіб технічого персоналу. Спеціалісти ІРЦ надають відповідні психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги дітям віком від 2 до 18 років, формують рекомендації учителям, вихователям, практичним психологам та соціальним педагогам, фахівцям суміжних установ. До центру звертаються батьки для отримання фахових консультацій, а також приходять діти, яким необхідна допомога логопеда, психолога, дефектолога та реабілітолога.

Як пояснила Руслана Руденко, інклюзивно-ресурсний центр створений на базі приміщення навчально-реабілітаційного центру.

«Для інклюзивно-ресурного центру було виділено приміщення у гарному стані, громада отримала 910 тис грн освітньої субвенції, а також 180 тис грн на закупівлю матеріально-технічних засобів з обласного бюджету,  ряд робіт та  матеріального забезпечення профінансовано за рахунок бюджету Джулинської ОТГ. Центру було виділено три окремі кабінети, які оснащені комп'ютерами, ноутбуками, інтернетом, також до послуг дітей ігрова зонаВарто відзначити великий попит на посуги з інклюзії і якщо, за перспективним планом формування громад області  до нас приєднаються нові населені пункти, впевнена – такі послуги будуть потрібні родинам та дітям. Адже у нас є діти з благополучних родин та діти, позбавлені батьківського піклування.  Тож сьогодні фахівці ІРЦ працюють над тим, аби краще та змістовніше наповнити кабінети корекційним обладнанням, щоб створити теплу атмосферу для дітей з особливими освітніми потребами», - зазначила під час інформаційної сесії Вінницького ЦРМС Руслана Руденко, начальник відділу освіти, культури і спорту Джулинської ОТГ.

Джулинська сільська об’єднана територіальна громада Вінниччини є гарним прикладом організації роботи інклюзивних закладів, освітньо-реабілітаційного процесу, а також  професійного ставлення до кадрового забезпечення, ефективного використання коштів бюджету та в цілому -  якості послуг в ОТГ.