У Вінницькому ЦРМС представники ОТГ дізнавалися про секрети ефективної взаємодії з громадськістю

09.10.2019
Вінницький ЦРМС

Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з  Європою» організував для представників інформаційних підрозділів ОТГ області тренінг з питань впровадження публічних ініціатив та розвитку комунікацій з громадськістю. Налагодження діалогу всередині громад стає все більш актуальним та затребуваним кейсом для ОТГ, адже громади зростають, реалізують стратегії і проекти, що передбачає широке коло контактів та залучення населення до прийняття рішень з розвитку території за всіма напрямками. На це звернула увагу на початку тренінгу Людмила Васильєва, радниця з комунікацій Вінницького ЦРМС.

«Комунікації з населенням в процесі розвитку територій виходять на новий рівень. Сьогодні ОТГ Вінниччини розпочинають будувати внутрішні зв’язки за участі влади, бізнесу, громадських спільнот та вже мають певні здобутки. За два-три роки вони реалізували не тільки інфраструктурні проекти за рахунок державної підтримки, а й впровадили ряд ідей, ініційованих активними мешканцями ОТГ. Від якості та ефективності діалогу залежить успіх проектів соціально-економічного розвитку, сталі показники продуктивності громади, а також перспектива розвитку території в цілому. Працівники підрозділів з  комунікацій в ОТГ , в силу своїх службових обов’язків, контактують із представниками всіх груп населення, тож саме для них важливо розумітися на механізмах генерації та реалізації громадських ідей, вміти спрямувати ініціативи на об’єднання та співпрацю з метою  отримання позитивного результату», - зауважила експерт, коментуючи цілі тренінгу.

Під час навчальної зустрічі учасники ознайомились із новаціями з реалізації публічних ініціатив, зокрема, із поняттям адвокації. Про це розповів Олексій Смішний, координатор проектів ГО «Джерело надії», експерт, юрист. Він розповів присутнім як комунікувати з громадою під час просування проектів, що є головним в ході актуалізації та формулювання проблеми та як взаємодіяти групам стейкхолдерів під час впровадження ідей.

«Будь-який орган місцевого самоврядування під час прийняття рішень повинен обов’язково врахувати думку людей, які проживають у цій громаді. Адже, якщо думку громадськості залишити поза увагою, таке рішення не буде відповідати принципам демократичності,  прозорості, підзвітності  місцевої влади. В свою чергу, громадяни повинні говорити про проблеми, які вони хочуть вирішити та пропонувати владі свої шляхи таких рішень. Тобто, запорука успіху громад у співпраці, і дієвим механізмом тут є адвокаційна кампанія. Є кілька секретів успішного просування ідей громадськості. Це віра у свою ініціативу, наявність команди для співпраці, чітке формулювання однієї проблеми - кілька питань для вирішення одразу розпорошують ідею і не дають бажаного результату. Далі потрібно знайти прихильників ініціативи та зробити кроки для конструктивного діалогу з владою, переконати владу в тому, що проблема є суспільно важливою і сприятиме покращенню життя громади», - пояснив Олексій Смішний.

Учасники тренінгу виконали кілька практичних вправ, які розкрили механізми співпраці з громадськістю та допомогли отримати навички реалізації публічних ініціатив. В ході зустрічі представники ОТГ Вінниччини поділились досвідом впровадження громадських проектів. Серед них - Хмільницька ОТГ, що успішно реалізує Громадський  Бюджет,  Лука-Мелешківська ОТГ, яка використовує соціальні мережі для моніторингу суспільної думки та обговорень, Барська ОТГ, що  відкрила ресурси для петицій та проводить публічні консультації, а також Тульчинська ОТГ, що має неабиякий досвід реалізації проектів, ініційованих громадськими організаціями.

«Тульчинська громада розвиває соціально-економічний напрямок, в тому числі туризм, культурні проекти, до яких активно долучається місцевий бізнес, громадськість. Під час підготовки до проведення відомого фестивалю OPERAFEST ми проводили круглі столи за участі підприємців, що допомогло із організацією окремих локацій фестивалю, а також громадські слухання з розвиткових проектів ОТГ. Тульчинська громада є учасником пілотного проекту за підтримки Королівства Норвегія «Розумна ініціатива», що дає широкі можливості для впровадження ідей мешканців за різними напрямками розвитку. Крім того, ми активно розвиваємо державно-приватне партнерство, що визначено Стратегією місцевого економічного розвитку нашої ОТГ», - повідомила учасниця тренінгу, Наталія Гнатюк – начальник відділу економіки, стратегічного планування та інвестицій Тульчинської міської ради.

На завершення тренінгу представники ОТГ Вінниччини поділились думками, подискутували, отримали відповіді на запитання від експертів та ознайомились із досвідом успішних адвокаційних та інформаційних кампаній з реалізації публічних ініціатив Вінницької ОТГ. Зокрема, зі створення молодіжного центру «Квадрат», ХАБу інновацій «Місто змістів» та створення притулку для жінок, які постраждали від побутового насилля.