Як поєднати пріоритети розвитку ОТГ з картою територій - у Вінницькому ЦРМС відбувся тренінг з просторового планування

11.04.2019
Вінницький ЦРМС

Фахівці Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, діяльність якого підтримується Програмою «U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України, організували тренінг з питань просторового планування територій громад. Учасниками заходу стали 30 представників ОТГ Вінниччини.

Відповідно до програми тренінгу, учасники ознайомились із прогнозуванням розвитку територій з урахуванням їх функціональних особливостей, а також дізналися про взаємозв’язок стратегічного та просторового планування. Про це розповіли Олександр Придатко – експерт з просторового планування GIZ та Юрій Войціцький – радник Вінницького ЦРМС з регіонального розвитку.

Спікерами тернінгу виступили також представники управління  містобудування та архітектури Вінницької ОДА, які  ознайомили присутніх із схемами планування районів Вінницької області. Особливості просторового розвитку територій громад презентували представники Якушинецької, Барської та Дашівської ОТГ.

«Просторове планування покликане систематизувати процес і визначити пріоритети розвитку громад. Це дозволяє ОТГ нанести на карту і затвердити офіційно ці матеріали, з тим, щоб потім не можна було використати території  громади не за призначенням. Фактично, йдеться про план розвитку ОТГ, нанесений на просторову основу. Він буде тісно пов’язаний із Стратегією розвитку громади, з перерозподілом земельних ресурсів та їх ефективним використанням», - пояснив  експерт з просторового планування  GIZ Олександр Придатко.

«Коли ми відвідуємо населений пункт, то зазвичай бачимо нагромадження хаотично розташованих споруд. Сьогодні на рівні держави розробляються законодавчі акти, які мають за мету упорядкований просторовий розвиток наших територій. Йдеться про законопроект щодо  змін до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» №6403, який в другому читанні розглядатиме Верховна Рада. Головним у ньому є те, що окрім таких документів, як генплан та історико-опорний план, детальний план території, вводиться ще один документ «Схема планування території громади». Саме він деталізує напрямки розвитку громади, причому, навіть більш ніж у середньостроковій перспективі і пов’язує планування розвитку зі стратегією», - зазначив Юрій Войціцький.

Ряд громад Вінниччини вже працюють над такими планами розвитку і усвідомлюють вжливість упорядкованого розвитку територій. Наприклад, Барська ОТГ активно розвиває напрямок планування території  завядки  співпраці із Сonnection school.

«Ми працюємо у двох перспективних напрямках - це промисловість і туризм. У м. Бар виділили зону, яка запланована під промисловий парк. Тож було вирішено  проінвестувати не тільки  у земельні ресурси та інфраструктуру, а й в людський потенціал. Наші навчальні заклади здебільшого готують фахівців з машинобудування, тому ми хотіли би бачити й відповідного інвестора. У нас є багато історичних пам’яток, тому вирішили створити інформаційно-туристичний центр, щоб людина, яка приїде у місто, зорієнтувалася. І кожний з напрямків туризму  буде тематичним - зелений туризм, історичний, релігійний, або спортивний - сплав на байдарках», - зазначила Вікторія Гриськова, представниця Барської ОТГ.

В ході тренінгу учасники  працювали в групах над аналізом існуючого стану справ  щодо просторового розвитку ОТГ, а також провели SWOT-аналіз територій  та презентували результати практичної роботи.