Перший бюджетний крок Новоставецької ОТГ завдяки Хмельницькому центру розвитку місцевого самоврядування

14.03.2019
Хмельницький ЦРМС

Новоставецька об’єднана територіальна громада перейшла на прямі міжбюджетні відносини з 1 січня 2019 року. Громада налічує дещо більше 2,3 тисячі населення  та складається з двох сільських рад. Після проведення виборів у грудні минулого року та формування управлінської команди одним з першочергових завдань постало формування та затвердження місцевого бюджету. Насамперед, це було необхідно для мобілізації доходів та вчасного здійснення необхідних платежів.

Курс на об’єднання територіальних громад, який взяла держава, знайшов своє відображення й в бюджетному законодавстві. Об’єднані територіальні громади отримали фінансовий статус на рівні міст обласного значення та районів. Тому структура надходжень для Новоставецької ОТГ істотно змінилася порівняно з її функціонуванням до об’єднання. Насамперед, за ОТГ закріплено 60% податку на доходи фізичних осіб, що викликає багато запитань з боку новоутворених ОТГ. Зокрема, це яким чином визначити основних платників цього податку та як прогнозувати його надходження впродовж року.

До роботи щодо формування проекту  місцевого бюджету долучилася радник з місцевих фінансів Хмельницького центру розвитку місцевого самоврядування Наталія Любченко.

«Оскільки Новоставецька ОТГ Теофіпольського району поки що єдина в районі, то районні контролюючі органи не мали досвіду роботи з громадами і не завжди могли допомогти», - каже Наталя Любченко, радник з місцевих фінансів Хмельницького ЦРМС, створеного Програмою U-LEAD з Європою та Мінрегіоном.

Разом зі спеціалістами громади, зважаючи на розширення джерел власних доходів, прогнозували майбутні надходження до бюджету громади, обрахували міжбюджетні трансферти та визначили видатки, віддаючи перевагу звісно, розвитковим. В результаті рішення про бюджет громади було затверджено 16 січня 2019, що дозволило вчасно здійснити всі розрахунки по захищеним статтям. Відповідно до місцевих програм закладено 3,6 млн грн,  в тому числі на благоустрій населених пунктів, облаштування відпочинкових зон, дитячий майданчик, дороги. Передбачено кошти на підтримку соціально-культурних закладів на території громади, зокрема ремонт стадіону та придбання тренажерів.

«Ми розуміли, що потребуємо не тільки швидкого затвердження, але і реального бюджету на поточний рік, тому проведена була значна підготовча робота і маємо результат. До об’єднання дві сільські ради, які утворили Новоставецьку ОТГ, мали сукупний бюджет близько 5,6 млн гривень. Бюджет громади затвердили у сумі 22,6 млн, тобто у 4 рази більший. Зараз головним є подальше належне виконання та ефективне управління ресурсами», - наголосив Анатолій Вальчук, голова Новоставецької ОТГ.