Стеблівська ОТГ – громада, в якій розвивають всі села

27.06.2019
Черкаський ЦРМС

Зміни, що відбуваються в державі в процесах децентралізації влади не оминають і органи місцевого самоврядування. Процес децентралізації влади, що розпочався в Україні у 2014 р., спонукав мешканців Стеблівської селищної, Дацьківської, Комарівської, Сидорівської та Шендерівської сільських рад до утворення 18 грудня 2016 року Стеблівської селищної об’єднаної територіальної громади, як результат їх добровільного волевиявлення.

Досвід кращих об’єднаних громад показує - спроможні об‘єднані територіальні громади повинні стати базовим елементом ефективної системи влади в Україні.

Сьогодні Стеблівська селищна об’єднана територіальна громада правильно обравши стратегічні напрями, цілі та завдання на основі Стратегії розвитку на період до 2025 року, розробляє та реалізує важливі інфраструктурні та соціальні проекти.

Головною метою Стратегії розвитку Стеблівської об’єднаної територіальної громади  є формування нового бачення місцевого розвитку громади в умовах децентралізації та процесів добровільного об’єднання громад, спільно з реалізацією завдань суттєвого покращення якості життя її жителів, шляхом зміни системи управління громадою, земельними, бюджетними ресурсами, які стали доступні для об’єднаної територіальної громади і можуть бути використані для її подальшого розвитку, підвищення конкурентоспроможності місцевої економіки, інвестиційної привабливості, якості життя в громаді. 

На основі розробленої Стратегії розвитку, раціонально використовуючи існуючий ресурсний потенціал, інвестиції, при активній підтримці місцевого підприємництва та громадськості, забезпечити формування належної соціальної інфраструктури.

 У процесі становлення громад, що добровільно об'єдналися, дуже важлива їх фінансова підтримка з боку держави, зокрема, коштами інфраструктурної субвенції. При цьому держава надає відчутну підтримку об’єднаним територіальним громадам, зокрема у питаннях відновлення та розбудови інфраструктури їх територій. Протягом 2017-2019 років Стеблівська громада отримала близько 7,5 млн. грн. коштів вищезазначеної субвенції. Одна з пересторог, які звучать під час об єднання сіл полягає в тому, що головна садиба забере на себе весь ресурс. На прикладі  Стеблівської громади можна переконатися в тому, що і в сільських населених пунктах  фінансуються та впроваджуються важливі соціальні та  інфраструктурні об’єкти.

Стеблівська ОТГ об’єднує11 сіл та одне селище – Стеблів, яке і є головною садибою громади. На її території проживає близько 7 000 осіб. З них в Стеблеві – більше 50%.

На момент створення громади звучали попередження, що Стеблів може почати тягнути ковдру на себе, намагатися направити всі ресурси винятково на розвиток головної садиби, знехтувавши інтересами інших сіл громади.

Черкаський Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» в рамках підготовки Стратегії розвитку громади неодноразово наголошував, що становлення саме об’єднаної громади можливе лише у випадку врахування інтересів всіх учасників такого об’єднання. Важливо, що такої самої позиції дотримувалося і керівництво ОТГ. Саме тому в Стратегію розвитку було включено цілий ряд проектів, які стосувалися підтримання інженерно-транспортної, освітньої та медичної інфраструктури в усіх населених пунктах громади. Такий підхід повинен був сприяти підвищенню якості проживання в Стеблівськой ОТГ, що було передбачено Стратегією її розвитку.

На сьогодні в сільських населених пунктах громади створено або поновлено наступні об’єкти:  с. Шендерівка (населення – близько 800 осіб), будівля амбулаторії загальної практики сімейної медицини (роботи з утеплення фасаду, перекриття даху, благоустрою території квітень-червень 2019 року), вартість проекту  – 1,5 млн. грн.;

 с.Сидорівка ( населення – близько 700 осіб), в  Сидорівському НВК І-ІІІ ступенів у 2017 році: встановлено новий опалювальний котел на суму 124,0 тис. грн.; облаштовано сучасні туалетні кімнати на суму 100,0 тис. грн., у 2018 році: придбано навчальний інформатизований комплекс( ноутбук, інтерактивна дошка, відео проектор) на суму 50,0 тис. грн. та  спортивне обладнання (силовий тренажер, спортивний комплекс та тенісний стіл) на суму 24,0 тис. грн., протягом 2018-2019 рр. замінено віконні блоки на енергоефективні склопакети на суму 360,0 тис. грн.;

 с.Дацьки ( населення – близько 230 осіб): в Дацьківському НВК І-ІІІ ступенів протягом 2018-2019 рр. замінено віконні блоки на енергоефективні склопакети на суму 330,0 тис. грн.; у 2018 році придбано навчальний інформатизований комплекс ( ноутбук, інтерактивна дошка, відео проектор) на суму 50,0 тис. грн.,  придбано та встановлено дитячий ігровий майданчик у 2018 році  на суму 39,7 тис. грн., спортивне обладнання (силовий тренажер, спортивний комплекс та тенісний стіл) на суму 24,0 тис. грн., у 2019 році с.Яблунівка придбано та встановлено дитячий ігровий майданчик на суму 75,6 тис. грн.

Протягом 2017-2018 рр. у 9 із 11 сіл громади: Дацьки, Комарівка, Нова Буда, Переможинці, Сидорівка, Скрипчинці, Шендерівка, Хильки, Яблунівка капітально відремонтовано та покращено дорожнє покриття 23 вулиць (загальна протяжність – 3,9 км, вартість робіт – 6,8 млн. грн.).

В галузі культури протягом 2017-2018 рр. проведені ремонти клубних закладів сіл Переможинці, Сидорівка, Скрипчинці, Яблунівка, Хильки на суму 400,0 тис. грн.

У ФАПі с.Хильки (населення 123 особи) протягом 2018 року проведено ремонт фасаду та крівлі будівлі, здійснено внутрішні ремонтні роботи підлоги, встановлено систему водопостачання та водовідведення на суму 199,5 тис. грн.

На покращення інфраструктури сільських населених пунктів використовувалися як власні кошти громади, так і ресурси, отримані в рамках інфраструктурної субвенції.

Олексій Данільченко, голова громади, переконаний: "Ми усвідомлюємо, що створена громада – це єдиний організм, який поєднує всіх без винятку мешканців, які проживають на території ОТГ. Тому якісні умови для проживання мають забезпечуватися в усіх селах, а не тільки в головній садибі. Цю ідею я доносив до людей ще на етапі об’єднання громади. Дякую Черкаському ЦРМС, котрий допомагав, як на етапі об’єднання, так і під час підготовки Стратегії розвитку, коли потрібно було визначити послідовність дій і переконати тих, хто сумнівається в правильності розвитку громади".