Тальнівська ОТГ активізувала реалізацію Громадського бюджету

15.05.2019
Черкаський ЦРМС

На сьогоднішній день в Україні дуже стрімко впроваджується в громадах Громадський бюджет. Бюджет участі – це демократичний процес, який надає можливість кожному громадянину брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них. Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету.

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997 – 2000 роках ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 років – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії. 

Понад 1500 міст на всіх континентах вже більш як 20 років втілюють ідею партиципаторного бюджетування (від  англ. слова «participate» – "брати участь") або, звичною для нас мовою, громадського бюджету чи бюджету участі.

Саме в безпосередній активній участі свідомих громадян у житті власної громади і полягає ідея громадського бюджетування. Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії.

Для населення така можливість  впливу на прийняття органами місцевого самоврядування рішень – це певний тест на потенціал мобілізації громади у встановленні партнерських відносин з органами місцевої влади.

Мешканці, депутати, представники органів місцевого самоврядування, члени громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку громади, які надає бюджет участі. Після консультацій та обговорень у громади формується бачення сторонами, які ідеї слід реалізувати першочергово місцевій владі. Простими словами «бюджет участі» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти.

Хоча минулого року Громадський бюджет у Тальнівській ОТГ був затверджений на сесії міської ради, реалізація на практиці не відбувалась.

Черкаський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, надає системну підтримку громадам у впровадженні механізму громадського бюджету. На сьогодні такий інструмент демократії як бюджет участі, впроваджено уже у 5 громадах, а саме Білозірська ОТГ, Канівська ОТГ, Тальнівська ОТГ, Матусівська та Моринська ОТГ. Планує запроваджувати Набутівська ОТГ.

У 2019 році вдалось затвердити депутатами Тальнівської міської ради параметри Громадського бюджету на наступний рік, з 1 до 31 серпня 2019 року розпочнеться прийом проектів, а з 1 до 20 жовтня буде проходити голосування за проекти, які були відібрані координаційною радою. Наступним етапом буде реалізація проектів-переможців Тальнівською ОТГ у 2020 році. 

Громада розпочинає впроваджувати бюджет участі цьогоріч, і вже днями збирається комісія, що визначатиме місця інформування громади та місця голосування за проекти.

«Цьогоріч у бюджеті закладено 402 тисячі гривень: 2\3 на великі проекти (до 75 тисяч гривень), 1\3 - мікропроекти (до 20 тисяч гривень). Наступного року плануємо закласти більшу суму. Уже сьогодні можна припустити, якими можуть бути проекти, які тальнівчани подадуть на конкурс громадського бюджету: це і дитячі майданчики та міні-футбольні поля у віддалених місцевостях, і скверики, і фонтани, і «сонячне дерево», яке давно хотіли тальнівчани», - говорить спеціаліст, юрист сектору з юридичних питань Тальнівської міськради Віталій Шуляк.