Просторове планування в громаді: стан та шляхи розвитку сфери у Вижницькій ОТГ

08.08.2018
Чернівецький ЦРМС

Давно відома формула успіху свідчить про те, що за умови якісного планування досягти результату легше і швидше. Серед інструментів планування значне місце займає містобудівна та землевпорядна документація. В процесі здійснення децентралізації влади значна роль відводиться саме розвитку нового для України напряму – просторового планування території. Для забезпечення принципів постійності, цілісності та оперативності у сфері управління земельними ресурсами і містобудуванням громади усвідомлюють необхідність створення спеціально уповноважених на це структурних підрозділів.

Тому однією з перших на Буковині Вижницька ОТГ утворила Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва та Відділ земельних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища. Звичайно, для успішного функціонування даних підрозділів надзвичайно важливим є кадрове питання. І Вижницькій громаді тут знову щастить – обидва відділи очолюють колишні керівники відповідних районних органів виконавчої влади з  даних питань: архітектор Василь Настюк та землевпорядник Алла Павлюк. Саме завдяки їх зусиллям місто Вижниця у 2017 році затвердила новий Генеральний план, проводжується робота із виготовлення Генплану села Іспас, детальних планів для інших населених пунктів.

Від планів до реалізації проектів. Завдяки тому, що село Чорногузи, яке входить до складу Вижницької ОТГ має новий Генеральний план, стало можливим реалізувати задум зі створення сонячної електростанції. Вже передано в користування земельну ділянку площею близько 9 га для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій. Крім того, що орендар буде сплачувати близько 370 тис. грн на рік, а це близько 41 тис. грн за 1 га, обов’язковою умовою було те, що дане енергогенеруюче підприємство повинно бути зареєстроване саме на території Вижницької громади, що дасть можливість зараховувати ПДФО до її бюджету.

Звичайно, зупинятись на досягнутому не варто, тому в розвиток даного напряму відновлювальної енергетики вже розпочато розробку детальних планів ще для двох масивів на площі 7,5 га та 8,0 га.

Отримавши у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Вижницька ОТГ розробляє ряд проектів їх ефективного використання. Також, усвідомлюючи соціальну роль, в громаді передбачили значний масив для забезпечення землею учасників АТО.

Шляхи вдосконалення. Серед пріоритетів реформи адміністративно-територіального устрою, інакше – децентралізації, є покращення якості та доступності публічних послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді. У сфері містобудування основні послуги для громадян та організацій пов’язані із дозвільними документами про початок та завершення будівництва. Оскільки територіально дані послуги не присутні в кожній громаді, навіть не в кожному районі, тому сьогодні для значної частини жителів області, отримання даного виду адміністративних послуг є вкрай незручним. Для вирішення цієї ситуації, Державна архітектурно-будівельна інспекція України має можливість допомогти громадам у створенні місцевих органів держархбудконтролю. Згідно із внесеними до містобудівного законодавства змінами органи місцевого самоврядування отримали можливість перебрати на себе повноваження щодо надання адміністративних послуг з питань набуття права на виконання підготовчих та/або будівельних робіт і введення об’єктів в експлуатацію, а також здійснення заходів держархбудконтролю. Вижницька громада активно вивчає дане питання і можливості створення відповідного місцевого органу ДАБІ, що дасть можливість надавати якісні та перш за все доступні послуги, як мешканцям Вижницької громади, так і сусідніх громад Вижницького та Путильського районів. Нинішня незручність полягає в тому, що для повідомлень про здійснення будівельних робіт жителям цих районів потрібно звертатись або в ЦНАП в Сторожинці, або Чернівцях.

В березні цього року відбувалось консультування з інвентаризація ресурсів, створення економічного профілю та оптимізації й використання природніх ресурсів, яке для фахівців Вижницької ОТГ провів Роман Романко, радник з просторового планування Чернівецького ЦРМС. В ході зустрічі представники громади виявили значну зацікавленість просторовим розвитком і згодом взяли участь в національній літній школі, яка стосувалась питань просторового планування і відбулась в Одесі. Тут була можливість обміну досвідом з колегами, отримання професійних порад від фахівців національного рівня, що в подальшому дозволило успішно реалізувати розроблення та затвердження містобудівної документації в ОТГ. 

Автор: Роман Романко, радник з просторового планування та управління ресурсами Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону