«П’ятірка» Мамалигівській ОТГ

09.08.2018
Чернівецький ЦРМС

Однією з переваг і певним стимулом до формування об’єднаної територіальної громади є субвенція з державного бюджету, котра надається для розвитку інфраструктури. Нещодавно ми проаналізували проекти субвенції на які виділені цьогоріч кошти для Чернівецької області, а це 68,3 млн грн для 26 ОТГ. Минулого року фахівці з Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування відвідали близько 10 ОТГ, які впроваджували проекти коштом даної субвенції. Цьогоріч дану практику поширення успіхів громад в плані розвитку та якісного використання наданих стимулів продовжено і першою ОТГ, яку відвідали Дмитро Прокопець та Андрій Кучуран, радники Чернівецького ЦРМС, стала Мамалигівська.

Мамалигівська ОТГ у 2016 році отримала найбільшу субвенцію в області – майже 8,8 млн грн, у 2017 – 5,8 млн. Ці кошти було витрачено послідовно – в перший рік отримання субвенції у школах та садках громади замінили більшість вікон. Минулого року, як ми повідомляли, у двох школах вже замінили дах. Зокрема, це НВК у селах Стальнівці та Несвоя, на що витратилось спільно майже 2,3 млн грн. Окрім цього кошти також вклались в інфраструктуру пожежної частини та котельні для звичайної і музичної шкіл, що в селі Подвірне.


Новий дах в Мамалигівській ЗОШ

Цьогоріч субвенція на розвиток інфраструктури склала дещо більше 4 млн грн, які передбачається використати на 5 проектів. Керівництво громади знову показує послідовність у вирішенні проблем – три проекти стосуються ремонту покрівель. Це капітальний ремонт покрівель Мамалигівської та Драницької шкіл (майже по 1,5 млн грн), дах адміністративної будівлі в селі Стальнівці (442 тис. грн). «По адмінбудівлі в Стальнівцях триває завершення тендерних процедур, у вересні планується розпочати роботи і до листопада їх завершити», - поділився інформацією Аркадій Шова, голова Мамалигівської ОТГ.

«Цього року використання інфраструктурної субвенції йде швидшими темпами ніж минулого, оскільки проекти затверджені раніше і громади вже мають певний досвід у їх впровадженні. Ми побачили, що один об’єкт вже повністю завершений – це Мамалигівська школа. До 1 вересня буде завершено і більшість робіт по перекриттю даху школи у селі Драниця», - прокоментував Дмитро Прокопець, радник з місцевих фінансів Чернівецького ЦРМС, що створений за підтримки Програми U-LEAD та Мінрегіону.


Зміна покрівлі в Драницькій ЗОШ

Масштабним проектом є реконструкція будинку культури в Мамализі, оскільки там запланована добудова адміністративних приміщень та центру надання адмінпослуг (ЦНАП). Тут заплановане співфінансування за рахунок коштів з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), про що ми також писали у попередній статті, де й зазначено більш детально про даний проект. В ДФРР він розрахований на три роки і першого року загальне фінансування складе близько 5,5 млн грн – десята частина з яких, тобто більше півмільйона гривень, за рахунок інфраструктурної субвенції. Виконавцем даних робіт є Управління капітального будівництва Чернівецької ОДА, а грудень є орієнтовною датою завершення робіт запланованих на цей рік.

Останній п’ятий проект, який буде реалізовано цього року з інфраструктурної субвенції – це реконструкція вуличного освітлення в селі Драниця та Негринці. Дана ініціатива є порівняно з іншими проектами дешевшою – менше 70 тис. грн на це передбачено з коштів субвенції. Однак, зміни в плані безпеки на дорогах, особливо центральній, яка має міжнародне значення, та комфорті для мешканців є значущі. При цьому передбачається ще й економія на енергоресурсах. «Ми хочемо змінити повністю освітлення в Драниці по центральній вулиці. На сьогодні на ті 50 ламп, що є в селі витрачається близько 10-15 кіловат-годин. Ми замінюємо 76 ламп, тобто додаємо ще 26 і які при цьому мають споживання енергії 2 кіловати в годину, що є суттєвою різницею. Тобто, по-перше, це значна економія. По-друге, це більше безпеки на дорогах і менше аварійності по трасі. Ми зараз якраз тестуємо два види ламп, які повністю перекривають зони освітлення на дорозі. Таким чином не буде темних смуг, все освітлюватиметься», - зазначив Аркадій Шова


Тестові лампи вуличного освітлення у Драниці

Отже, Мамалигівська ОТГ третій рік поспіль показує раціональний та послідовний підхід до використання коштів інфраструктурної субвенції, яка за своєю логікою і виділяється для приведення до ладу тих об’єктів та будівель, котрі є в ОТГ. Мамалигівська громада цього року вже отримала свою «п’ятірку» у вигляді даних проектів, які справедливо можуть отримати «п’ятірку» як оцінку за 5-бальною шкалою.

Автор: Андрій Кучуран, радник з питань комунікації Чернівецького ЦРМС, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону