Бібліотека і громада: чи можливі взаємодія та співпраця?

09.08.2018
Чернігівський ЦРМС

На це питання шукали відповідь учасники обговорення "Бібліотека і громада: взаємодія в новому форматі", яке відбулося днями у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка. У заході взяли учать  бібліотечні працівники громад об'єднаних і необ'єднаних, представники профільних підрозділів органів влади та місцевого самоврядування сіл, селищ і міст області, громадських організацій, журналісти.

Організаторами заходу виступили Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка, ГО "Центр Взаємодії", ГО "Чернігівське обласне відділення УБА".

Інна Аліференко, директор ОУНБ ім. В. Г. Короленка, привітала учасників  зібрання та акцентувала увагу присутніх на тому, що бібліотеки в сучасних умовах – це комунікаційні майданчики, інформаційні центри громад, а не колишні книгозбірні. Важливим елементом функціонування новостворених громад є співпраця громади і влади. У ролі посередників між ними можуть виступити бібліотеки.

Олена Костриця, голова громадської організації "Центр Взаємодії" та ментор проекту "ПУЛЬС", зазначила: «Бібліотека – це інформаційна складова громади, її ресурсний центр, який повинен допомагати у вирішенні проблемних питань кожної окремої громади, надавати інформацію, яка цікава та актуальна для жителів громади».  На її думку, бібліотекарі – це лідери, активні громадяни своєї громади, тому і довіра до бібліотек дуже велика. Але не завжди жителі громад розуміють, наскільки потужним ресурсом вони володіють. Головне завдання бібліотекаря в громаді – підвищення обізнаності громадян з питань реформ місцевого самоврядування. Бібліотека має стати центром активності із залученням фінансових і людських ресурсів.

У обговоренні взяли участь Людмила Чабак та Оксана Стельмах, радники Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створенного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

На думку Людмили Чабак, сьогодні представники органів місцевого самоврядування іноді не знають чим займаються бібліотеки. «Часто керівники громад не бачать конкретного результату роботи представників бібліотечної сфери. Не мають чіткого уявлення про їх діяльність та зайнятість працівників, особливо у селах. А, отже, останнім потрібно довести, що бібліотека має своє місце в громаді, її роль важлива та значна. Можливо для цього потрібно буде трансформуватися в культурно-інформаційний простір та довести свою ефективність», - зазначила експерт.

Оксана Стельмах розповіла учасникам обговорення про інформаційний простір громад, якими медіа та інтернет-ресурсами володіють об'єднані громади Чернігівщини, а також пояснила роль соціальних медіа у налагодженні внутрішніх та зовнішніх комунікацій ОТГ. На думку експертки бібліотекарі можуть стати людьми, які формують уявлення про громаду, розповідають про її успіхи та допомагають у налагодженні комунікацій. «Якісний контент – це те, чого сьогодні не вистачає сучасним медіа. Негатив журналісти знайдуть самі, а щоб знайти позитив потрібно значно більше зусиль та часу. А, отже, ви можете стати журналістами громад, допомагати органам місцевого самоврядування вести інформаційну роботу, і в результаті синергії виграють всі», - порадила експертка представникам бібліотек.

 Друга частина круглого столу пройшла у формі практичного заняття. Цікавим і корисним виявився досвід, яким поділилися журналісти  - Яна Титенок, Олександр Майшев, Андрій Титок, Андрій Ясний. Вчили бібліотекарів писати прес-анонси та прес-релізи, дописи в друковані видання, на радіо, знімати сюжети для новин.