Олександрівська ОТГ: велике бажання реалізувати свій потенціал

10.07.2018
Донецький ЦРМС

Олександрівська громада стала десятою ОТГ в Донецькій області, що були утворені за період з 2015-2018 років. З появою Олександрівської ОТГ Олександрівський район став повністю покритим об'єднаними територіальними громадами, яких тут дві. Якщо в Олександрівській ОТГ перші вибори відбулися в квітні поточного року, то друга громада – Новодонецька - тільки чекає на оголошення виборів. Центрвиборчком не призначає перші вибори тому, що потрібні зміни в адміністративно-територівальному устрої: селище Новодонецьке підпорядковане місту Добропіллю.

До складу Олександрівської ОТГ увійшли 11 сільських рад. Площа об'єднаної територіальної громади складає 732.95 кв км, чисельність населення громади: 13,6 тис мешканців. Якщо раніше всі питання вирішувалися на рівні районної ланки влади, то тепер важелі управління мають перейти до новоствореної громади, представникам якої треба вчитися керувати та налагоджувати виконавчі структури влади.

Хоча певна кількість посадовців нової ОТГ має досвід управлінської роботи, вле в умовах об'єднаної громади їм не доводилося працювати, треба отримувати багато нових знань та навичок

У  січні 2018 року представники Олександрівського району взяли участь у навчальній поїздці до Сумської області щодо вивчення досвіду внутрішніх та зовнішніх комунікацій.

Була надана допомога з юридичних питань створення ОТГ, призначення перших виборів. Під час тренінгу та виїзної консультації в лютому посадовцям майбутньої громади надана інформація про можливості співробітництва територіальних громад, обговорена специфіка місцевих фінансів.

У день виборів 29 квітня 2018 року, Донецький ЦРМС виступив організатором прес-туру до Олександрівської ОТГ. Журналісти не тільки висвітлювали перебіг перших виборів у громаді, але й цікавилися у місцевих мешканців, чого чекаєте від утворення ОТГ.

У травні 2018 року фахівці Олександрівської ОТГ взяли участь у дводенному тренінгу в Святогірську, організованому Донецьким ЦРМС спільно з обласним департаментом економіки Тема заходу – «Підвищення навичок у проектному менеджменті з метою підготовки проектів для фінансування з ДФРР та інфраструктурної субвенції». Хоча ЦРМС постійно проводить тренінги з проектного менеджменту, раніше представники Олександрівської  селищної ради не брали в них участь, тому що проектами опікувалась РДА. Тепер Олександрівській ОТГ треба самостійно готувати документи для подання проектів на конкурс, отже, тренінги стали цікавими для громади.

 Фахівець селищної ради, яка відповідає за наповнення новинами офіційного сайту та сторінки в Феййсбук, узяла участь у тренінгу «Практика комунікації для громад», який в травні 2018 року проводив у Краматорську Донецький ЦРМС.

Експерти Центру разом з представниками селищної ради готували документи до першої сесії та реорганіації. Максим Ткач, радник з питань децентралізації, та Ілля Калугін, юрист Донецького ЦРМС, провели навчання для посадовців новостренної ОТГ з питань проведення першої сесії, реорганізації рад та їх виконавчих органів та згодом узяли участь у пленарному засіданні першої сесії.

У червні для старост та депутатів Олександрівської ОТГ Донецький ЦРМС провів тренінг з питань порозуміння історичних культурних цінностей громад при формуванні ОТГ.

Освітяни та управлінці Олександрівської громади взяли участь у конференції  «Організація освіти в ОТГ», яка проходила у Святогірську та була присвячена практичним моментам реформи освіти.

Фінансисти громади в складі делегації Донецької області  взяли участь у навчальній поїздці на Волинь «Шляхи збільшення власних доходів територіальних громад. Ефективне управління бюджетними коштами».

На липень поточного року  Донецьким ЦРМС запланована триденна школа проектного менеджменту з залученням експертів U-LEAD для Донецької та Луганської областей. Запрошені представники ОДА та декілької громад, які потребують додаткового навчання з цих питань. Олександрівська громада також запрошена. Під час тренінгів  учасникам школи розповідатимуть про всі можливі проекти, міжнародну технічну допомогу, секторальну підтримку ЕС, вчитимуть писати проекти для програм різних донорів. 

 Який результат від допомоги? Підготовлені проекти рішень та проведена перша сесія Олексндрівської ОТГ. Завершується реорганізація структури виконавчих оргвнів влади. Олександрівська ОТГ – єдина з 10 громад Донецької області, яка перейде до об'єднаного бюджету до закінчення бюджетного року . Підвищені професійні навички спеціалістів ОТГ завдяки участі в навчальних поїздках, тренінгах.

Василь Лук'янчиков, секретар Олександрівської селищної ради:

«Експерти Донецького ЦРМС надають постійну методичну допомогу. Своєчасно підготували покоровкий алгоритм дій щодо діяльності  в умовах ОТГ.Разом готувалися до першої сесії, складали текст проектів  рішень. Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС, узяв участь у першій сесії. До експертів можемо звертатися у будь-який момент за різними питаннями. Наприклад, зіткнулися з правовим оформленням трудових кунижок, прийнятті на роботу, звільнення… за всіма питаннями отримали експертну допомогу.  Серед року вирішили  об'єднати бюджети сільських рад – консультував, яким чином це зробити, Сергій Івахнін, радник з питань місцевих фінансів»

Коли Олександрівська громада була утворена після перших виборів у квітні 2018 року, кожна сільська рада мала допрацьовувати за своїм бюджетом до кінця року. Через те, що в ОТГ об'єдналися 11 рад, ведення документації викликає певні труднощі у порівнянні з такою громадою, де об'єдналися дві-три ради. До того ж, відсутня можливість керувати бюджетами в плані перерозподілу коштів.

Коли вибори проходять восени, то до початку нового бюджетного року залишається небагато часу і громади просто чекають коли перейдуть на новий бюджет.

У випадку з Олександрівською ОТГ об'єднати бюджети сільрад в єдиний бюджет посеред року було дві причини. По- перше, вибори були в квітні, а значить до переходу на новий бюджет ще багато часу, по-друге, велика кількість окремих бюджетів, які треба вести водночас

 Отже, бюждети вирішили об'єднати, щоб на єдиний разунок постуила всі доходи та росходи.Процедура знаходиться в стадії завершення в Донецькій області подібної практики поки не було.