Званівська громада придбала техніку для комунального підприємства

06.12.2018
Донецький ЦРМС

Званівська ОТГ, де перші вибори відбулись восени минулого року, тільки з 2018 року перейшла на прямі міжбюджетні відносини та розпочала нове життя в умовах об’єднаної громади. Цьому передував складний і довгий процес утворення та визнання потенційної Званівської ОТГ. Спочатку громади не було в Перспективному плані формування територій Донецької області, завдяки активній життєвій позиції небайдужих званівців громаду вдалось сформувати і провести перші вибори.

Експертну та консультаційну допомогу в процесі становлення Званівській громаді надає Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Зокрема, представники Званівської ОТГ активно беруть участь у навчальних тренінгах з підвищення професійного рівня проектного менеджменту  - разом з командою Донецького ЦРМС громада вчилась правильно писати та подавати проекти на фінансування з державного бюджету, зазначає Артем Колодезний, радник з питань регіонального розвитку Донецького ЦРМС. У Званівці експерти проводили виїзний тренінг з питань підготовки проектів для фінансування з інфраструктурної субвенції.

Серед вагомих переваг децентралізації – надання підтримки з державного бюджету саме об’єднаним громадам на посилення інфраструктури ОТГ. Званівська громада в цьому році вперше отримала інфраструктурну субвенцію. Через невелику чисельність населення (на території ОТГ проживає лише 3 тис. жителів), розмір інфраструктурної субвенції склав трохи більше 1,3 млн. грн. Додавши співфінансування з власного бюджету, громада придбала екскаватор-навантажувач і деревоподрібнюючу машину.

У 2016 році, ще до об’єднання в громаду, в Званівці створили комунальне підприємство «Господар». На сьогодні основних напрямків роботи декілька. Це вивіз сміття, надання послуг населенню, пов’язаних з проведенням ремонтів, а також забезпечення водопостачання в громаді.  В поточному році через Державний фонд регіонального розвитку Званівська ОТГ  завершує капітальний ремонту водогону в  Званівці. Наступного року  завдяки фінансуванню через ДФРР робитимуть водогін у Переїзному та Верхньокам'янському.

 «Спеціалізованої техніки для таких робіт у громади не було, а оренда обходиться дорого, саме тому отриману вперше інфраструктурну субвенцію Званівська ОТГ вирішила витратити на закупівлю техніки для комунального підприємства», - зазначає Валерій Чаплик, секретар Званівської сільської ради.

На зекономлені 235 тис. грн. планують придбати ківш для риття вузьких траншей, який можна використовувати під час ремонту інфраструктурної мережі, обладнання для очищення від снігу, а  також спеціалізовану техніку для укладання асфальту в умовах поточного або ямкового ремонту. Проекти чекають на затвердження, щоб громада встигла їх реалізувати до кінця поточного року.

В громаді є сировина для виготовлення пелети та брикетів, але до сих пір не було техніки, щоб дробити стовбури. Завдяки деревоподрібнюючій машині сировину можна буде використовувати для опалення. Наразі відбувається капітальний ремонт у Званівському сільському будинку культури, який перейде на альтернативне паливо. Нова котельня в дитячому садку також може працювати на пелетах.

Екскаватор – навантажувач може виконувати відразу декілька функцій і працювати цілий рік без зупинки. З одного боку ківш дозволяє виконувати земельні роботи, з іншого боку, навісне обладнання для очищення снігу зможе забезпечувати якісне утримання автодоріг у громаді. Поки дочекаємось відповідної техніки від сусідів, уже й сніг розтане, бо їм самим також треба чистити дороги. Відтепер Званівська громада не буде залежною від орендодавців, коли почне сипати сніг. Натомість, ми самі зможемо допомагати сусідам і заробляти гроші», - коментує Валерій Чаплик.   Нова техніка дозволить Званівській громаді не лише забезпечувати внутрішні потреби, але й співпрацювати з сусідніми громадами по наданню відповідних послуг там, де подібної техніки нема, впевнені в сільській раді.

Невелика сільська громада продовжує нарощувати м’язи. На початку листопада 2018 року Кабмін своїм рішенням визнав спроможними 175 об’єднаних територіальних громад, серед них – Званівська ОТГ. За словами Максима Ткача, радника з питань децентралізації Донецького ЦРМС,  визнання Званівської громади спроможною дозволить їй розраховувати на повну самостійність без приєднання до інших ОТГ, що могло відбуватись би з метою посилення спроможності території.

У поточному році Званівська сільська громада вперше самостійно виконує свій бюджет. Хоча обсяг власних доходів Званівської ОТГ один із найменших серед ОТГ Донецької області, громада вишукує можливість отримання додаткового ресурсу, який більше ніж власний бюджет, коментує Сергій Івахнін, радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС.  За словами експерта, планові показники по власних доходах і зборах склали 6,2 млн.грн. Очікується  отримати   також 6,2 млн.грн., що складе 100% до планових призначень.  У проекті  державного бюджету на 2019 рік передбачена базова дотація у сумі трохи більше 1 млн. грн., що на 112  тис.грн менше, ніж у 2018 році. Отже, Званівська громада поступово зменшує розмір базової дотації та свою залежність від державного бюджету.