Тетерівська та Станишівська ОТГ успішно використовують механізм міжмуніципального співробітництва

13.03.2019
Житомирський ЦРМС

Як відомо в Україні здійснюється широкомасштабна реформа місцевого самоврядування, одним із пріоритетних напрямів якої є розвиток співробітництва територіальних громад. Міжмуніципальне співробітництво є новим інструментом політики місцевого розвитку, що набуває останнім часом дедалі широкого поширення серед багатьох об’єднаних територіальних громад України. Найбільш популярними сферами реалізації проектів співробітництва територіальних громад є питання поводження з твердими побутовими відходами; фінансування позашкільної освіти; надання соціальних та адміністративних послуг; утримання інклюзивно-ресурсних центрів; тощо.

Територіальні громади Житомирщини добре знають, що міжмуніципальне співробітництво – це механізм підвищення спроможності територіальних громад у вирішенні актуальних питань місцевого розвитку, ефективного виконання своїх повноважень та забезпечення належної якості надання послуг громадянам. Як результат, на теренах області спостерігається зростання кількості укладених договорів про співробітництво територіальних громад. Так, якщо станом на 1 січня 2017 року серед 72 договорів про співробітництво територіальних громад, що укладені муніципалітетами усієї України, громади Житомирщини уклали лише 1 договір. То вже станом на 5 березня 2019 року з 357 договорів 20 укладено місцевими радами Житомирської області.

Важливу роль в процесі популяризації механізму співпраці органів місцевого самоврядування та надання їм консультативної допомоги в процесі укладання відповідних договорів відіграв Житомирський центр розвитку місцевого самоврядування, створений Програмою «U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України. Одним з прикладів такої підтримки можна назвати супроводження процесу укладання договору про співробітництво між Станишівською та Тетерівською об’єднаними територіальними громадами з метою спільного надання адміністративних послуг населенню.

В основу партнерських відносин об’єднаних громад закладено забезпечення соціально-економічного розвитку територій, підвищення якості надання адміністративних послуг населенню у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на основі спільних інтересів та цілей, ефективного виконання органами місцевого самоврядування визначених законом повноважень та раціонального використання коштів платників податків.

Результатом взаємовигідної співпраці стала низка переваг для кожної зі сторін.

Для Станишівської ОТГ: 1) Створення ресурсів для надання послуг, які визначені як обов’язкові Законом України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 року № 5203-VI; 2) Надання найважливіших адміністративних послуг за інтегрованим підходом та моделлю життєвих ситуацій: надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; затвердження проекту землеустрою щодо відведення  земельної ділянки та надання у власність; державна реєстрація права власності на нерухоме майно (земельних ділянок); 3) Краща координація у плануванні майбутнього розвитку;  4) Заощадження витрат при наданні певних видів послуг; 5) Підвищення якості послуг.

Для Тетерівської ОТГ: 1) Відсутність потреби формування реєстраційних справ та передача їх суб’єкту державної реєстрації справ, що забезпечує зберігання реєстраційних справ; 2) Додаткові надходження до бюджету; 3) Зменшення обсягу звернень заявників безпосередньо до суб’єктів надання адміністративних послуг; 4) Зменшення витрат часу на консультування заявників; 5) Збільшення часу на виконання основних завдань та підготовку результатів надання адміністративних послуг.

В результаті завдяки угоді міжмуніципального співробітництва Станишівської та Тетерівської сільських об’єднаних громад громадянам було надано близько 150 послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.