Завдяки підтримці Програми U-LEAD з Європою Ушомирська та Хорошівська ОТГ збільшили надходження до бюджету

04.10.2018
Житомирський ЦРМС

Після створення об’єднаної громади більшість повноважень та ресурсів районного рівня переходить до органів влади ОТГ. Поряд з тим голова громади, фахівці виконавчих органів та депутати отримують колосальну відповідальність за розвиток територій. У такій ситуації громади починають шукати додаткові фінансові ресурси для реалізації своїх програм та розбудови міст та сіл ОТГ.

Значний потенціал мають земельні ресурси, але громади недостатньо приділяють уваги інвентаризації землі, зокрема пошуку не успадкованих паїв. Таким чином нові повноваження, які отримують громади в процесі децентралізації, не використовуються.

Для налагодження системної роботи громад в управлінні ресурсами Житомирський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений Програмою «U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України, регулярно проводить навчання для спеціалістів-землевпорядників ОТГ на яких презентує передовий досвід в управління землею, просторовому плануванні. Одним із таких заходів є Клуб земельних інтересів, на якому Олександр Гнітецький, радник з просторового планування Житомирського Центру, навчає землевпорядників із ОТГ та поширює успішні практики.

Саме завдяки організації навчань землевпорядник та керівництво Ушомирської ОТГ розпочали процес інвентаризації земельних ресурсів громади. В результаті було підписано 580 договорів оренди землі під 6-8% орендної плати, і це дозволило залучити 535 тис. грн у бюджет громади.

«Ми провели моніторинг таких земель і виявили значну кількість земельних ділянок, власники яких вже померли. Але цю землю фермерські господарства використовують, і коштів до бюджету не сплачують. Сьогодні у Житомирському Центрі ми можемо отримати алгоритми роботи і практичну підтримку в їх реалізації в ОТГ, що дає конкретні результати», - Валентина Жмаченко, землевпорядник Ушомирської ОТГ.

 

Хорошівська громада змогла акумулювати додатково 1 мільйон гривень, підписавши 596 договорів із орендною ставкою у 10-12%. Нажаль, не всі громади цей механізм збільшення надходжень до бюджету використовують, адже не всі мають досвід. Крім того, фахівці ОТГ виявили тенденцію, що чим ближча громада до обласного центру – тим менша кількість не успадкованих паїв. Значною мірою це спричинено відсутністю юридичної підтримки та грошей у жителів сіл периферії.

«Приклади ефективного управління землями показують можливості для зростання надходжень для громад. Ми поширюємо практичний кейс успішних громад і сьогодні вже Ушомирська та Хорошівська ОТГ укладають договори оренди на не успадковані паї та отримують додаткові сотні тисяч гривень до бюджету», - переконаний Олександр Гнітецький, радник з просторового планування Житомирського Центру розвитку місцевого самоврядування.