Комп’ютеризація медзакладів, єдина електронна база, збільшення зарплат та ріст довіри пацієнтів – у Мукачеві задоволені першими результатами медичної реформи

10.02.2019
Закарпатський ЦРМС

Мукачівський Центр первинної медико-санітарної допомоги на даний момент є, напевно, найрозвиненішим на Закарпатті. Успіхи Мукачева відзначила, зокрема, й в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, яка під час нещодавнього візиту до Закарпаття, назвала місто Мукачево одним із кращих прикладів ходу медреформи в країні та містом, яке перше почало давати гарний результат з укладання декларацій.  Недарма Євген Мешко, головний лікар Мукачівського ЦПМСД, також є регіональним представником Програми «U-LEAD з Європою» з реалізації медичної реформи у частинні первинної медицини.

Євген із задоволенням ділиться своїми напрацюваннями, досвідом, успішними практиками зі всіма бажаючими лікарями первинної ланки в області – торік спільно з Павлом Рябоконем, радником із питань муніципальних послуг, він провів ряд семінарів для медичних колективів Закарпатських ОТГ.

Поділитися головний лікар має, чим. За три роки, відколи в Мукачеві реставрують медичну мережу, у місті  створена єдина інформаційна мережа між “первинкою” та “вторинкою” міста, де кожен лікар має доступ до медичної інформації про пацієнтів, проведені ремонти в лікарнях, придбане нове медичне обладнання та меблі, а лікарі постійно проходять навчання з кращими  українськими медиками. Крім того, Мукачево виграло грант USAID, і тут створюватимуть центр передового досвіду, аби розвивати українську медицину надалі.

Зараз Мукачівський ЦПМСД обслуговує 85,6 тисяч жителів, однак найближчим часом їхня кількість зросте до близько 94 тисяч за рахунок навколишніх сіл, які у 2018 році прийняли рішення приєднатися до Мукачева та створити Мукачівську ОТГ.

Втім, збільшення кількості населення тут не бояться. Нині в структурі ЦПМСД діє 9 амбулаторій. Нині в структурі центру є 9 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, що розташовані в мікрорайонах міста. З приєднаними селами додасться ще п'ять пунктів.

Мукачево обслуговують 63 сімейні лікарі. На кожного з них припадає трохи менше містян, ніж передбачено нормами МОЗ (1800 людей). Терапевтів, каже Євген Мешко, у місті цілком достатньо. Тим паче, в 2018 році він взяв на роботу 5 молодих лікарів, щоб вони набиралися досвіду та з часом могли змінити старше покоління медиків.

У 2017 році в Мукачеві розпочалася комп’ютеризація медзакладів: за бюджетні кошти було закуплено комп’ютерне обладнання, створена єдина інформаційна система, розпочався процес автоматизації робочих місць, оцифровування даних. В кінці 2017 році Мукачівський ЦПМСД зареєструвався в системі в системі Е-health, а вже в 2018 році стартувала кампанія з підписування декларацій.  Нині в базі Центру – 110 тисяч профілів, в яких зібрані дані та трирічний досвід. Це дає можливість сімейному лікарю записати пацієнта на консультацію до спеціаліста, спеціалісту – переглянути історію пацієнта, передати свій висновок терапевту. Зрозуміло, всюди діють електронні черги.

За словами Євгена Мешка, нову систему швидко оцінили всі, зокрема й лікарі старшого віку. Ті, хто спробував набирати шаблони, а не писати їх вручну, дуже швидко переконалися в перевагах і більше не захочуть повертатися до ручок. Дехто, втім, продовжує заповнювати картки «консервативним» способом, але головний лікар вважає, що це тимчасово – поки профільне міністерство не перейде на повністю електронне обслуговування.

Продовжуючи перехід на електронну систему, в Мукачівському Центрі завершують сайт, через який буде можливість записатися самостійно, без дзвінків лікарю чи в реєстратуру.

Євген Мешко не приховує, що підвищення зарплати для медичного персоналу – серйозний стимул працювати. Недарма МОЗ приділяє питанню підвищення заробітних плат велику увагу. В Мукачеві перехід на нову систему медичний персонал оцінив і завдяки суттєвому збільшенню зарплат. Так, лікарі, що раніше отримували близько 6 тисяч зарплати, зараз мають в середньому 18 тисяч. Зарплата медсестер зросла з 4,5 до 9 тисяч гривень.

Завдяки цьому з кадрами питань у Мукачеві нема, однак є потреба в підвищенні кваліфікації медичного персоналу. Щоб підвищити фаховість, проводять різні тренінги, запрошують експертів, тренерів. Це люди, які першокласно надають медичну інформацію на специфічні теми. Наприклад, консультування пацієнтів із невиліковними захворюваннями, чи з проблемами психічного здоров'я, проблеми консультування пацієнтів із залежностями. Як треренерів, запрошують Вадима Вуса, Павла Колесника, Олександра Марціва – це лікарі, що практикують, зірки сімейної медицини в Україні. Заплановані також тренінги з невідкладної меддопомоги — тренінги з тактичної медицини, медицини катастроф.

«Варто зазначити, що сьогодні створилася медична інформаційна система, яка в Україні ніколи не існувала — для “первинки” це фантастичні речі: база пацієнтів, достовірна статистика, інформація, яка не втрачається, економія часу лікаря, зручності для пацієнта в плані електронної черги. Також ставлення пацієнтів до лікаря, стосунки пацієнтів та лікарів суттєво змінилися. Люди почали інакше ставитися до свого здоров'я. Вони тепер знають, що цей лікар зобов'язаний пацієнту, а він – лікарю. Якщо раніше була купа пацієнтів, які не зверталися до лікаря, займалися самолікуванням, то зараз почали приходити на прийом. Лікарі, в результаті, стали більш завантажені — обслуговують ту ж кількість людей, просто пацієнтів стало більше», – підсумовує перші результати медичної реформи Євген Мешко.