У Баранинській та Полянській ОТГ розпочалися будівництва ЦНАПів

15.07.2019
Закарпатський ЦРМС

У Баранинській та Полянській об’єднаних територіальних громадах розпочалося будівництво майбутніх ЦНАПів, що відбувається за рахунок співфінансування від міністерства соціальної політики України та бюджетів ОТГ. Обидві громади взяли участь у конкурсі Програми «U-LEAD з Європою» в напрямку покращення надання адміністративних послуг населенню і консультувалися при підготовці заявки та інших роботах з представниками Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

Нагадаємо, в середині травня Закарпатські громади успішно провели захист своїх проектів будівництва ЦНАПів в Мінсоцполітики та отримали на будівництво 9 мільйонів гривень (Полянська ОТГ) та 5,8 мільйони (Баранинська ОТГ). Завершити проекти необхідно до кінця року, тому обидві громади активно включилися в процес будівництва.

Всередині червня будівництво стартувало у Баранинцях.

«11 червня 2019 року ввійде у сторінку Баранинської ОТГ, як знакова подія та історичний момент. Саме цього дня розпочалося нове будівництво адміністративної будівлі – ЦНАПу, – прокоментував початок робіт голова Баранинської ОТГ Юрій Марусяк. – У ході децентралізації Баранинська ОТГ отримала ширші повноваження, ресурси і відповідальність. Перелік послуг, які надаються сільською радою постійно розширюється. Серед них є і багато платних. Тому і виникла необхідність будівництва центру надання адміністративних послуг. Маю велику надію, і все буду робити для того, щоб у майбутньому ця будова була в одному ряді з найбільшими наповнювачами бюджету Баранинської сільської ради».

На початку липня будівельні роботи стартували і в Полянській ОТГ. Тут впевнені, що все встигнуть вчасно. Голова ОТГ Іван Дрогобецький каже, що до дня громади, який проходить наприкінці грудня, новий ЦНАП буде відкритий.  

На думку радника з питань муніципальних послуг Закарпатського ЦРМС Павля Рябоконя, Баранинська  та Полянська ОТГ зуміли виграти конкурс Міністерства соціальної політики не в останню чергу завдяки своїй участі у Програмі «U-LEAD з Європою»:

«Програма зарекомендувала себе дуже добре у плані вимог до ЦНАПів, доступності, охороні праці і т.д. Це дуже сподобалося міністерству, адже за умовами програми створення прозорих офісів дотримання названих вимог найголовніше. Тобто пріоритети міністерства та Програми співпали: це надання можливості населенню отримувати якісні адміністративні, місцеві та соціальні послуги».

Іншою складовою успіху Павло Рябоконь вважає грамотне оформлення кошторису та всієї необхідної документації, після чого Міністерству фактично залишилося лише виділити фінансування. Крім того, громади виробили документацію, пройшли всі процедури і залишилося лише фінансувати. На думку радника, це й висунуло їх вперед у рейтингу громад, які претендували на допомогу».

Баранинська та Полянська ОТГ далеко не єдині, хто взяв участь у конкурсі Програми «U-LEAD з Європою». Протягом чотирьох раундів конкурсу Закарпатські громади подали 28 заявок на участь. Причому більшість із них – не об’єднані громади.    

«На мою думку, громади проявили таку активність тому, що мали перед собою гарний приклад. У початковій фазі Програми запрацював ЦНАП у Тячівській ОТГ і інші громади отримали візуальну інформацію, побачили, як допомагає програма, що вона надає для діяльності центрів надання адміністративних послуг. Це значно краще, ніж дивитися чи читати інформацію в інтернеті.

Другий фактор – географічне розташування сіл. Населені пункти у нас доволі скупчені в долинах чи руслах річок. Через це багато з них мають більше 5 тисяч населення. Це посприяло тому, що навіть не маючи ОТГ, ОМС мали змогу брати участь у конкурсі. На щастя, Програма дозволила їм брати участь, незважаючи на відсутність Перспективного плану формування спроможних громад Закарпатської області.

Треті чинник – загальна активність органів місцевого самоврядування в тому плані, що об’єднання штучно гальмувалося, а громади хотіли щось змінювати, покращувати якість життя, тому скористалися такою можливістю від «U-LEAD з Європою». Плюс розуміли, що якщо є ЦНАП, то буде більша ймовірність, що в майбутньому вони стануть центрами майбутніх ОТГ. Перспективний план був у повітрі, через що ніхто точно не знав, де будуть центри ОТГ. Тому деякі працювали на випередження», - резюмував радник Закарпатського ЦРМС.