В Закарпатській ОТГ планують збудувати сміттєпереробний завод, здатний обслуговувати кілька районів області

14.05.2019
Закарпатський ЦРМС

Співпраця між Полянською ОТГ та муніципалітетом Пуцонць розпочалася після навчального візиту голів ОТГ до Словенії, який був організований за сприяння Закарпатського ЦРМС та Програми «U-LEAD з Європою» у 2018 році. Керівники двох громад підписали Угоду про наміри співпраці у сферах розвитку туризму, культури, впровадження новітніх технологій управління твердими побутовими відходами та водного господарства, обміну досвідом в реалізації спільних проектів в рамках транскордонної співпраці.

Одним із найважливіших питань, яке потребує якомога швидшого вирішення є проблема утилізації та переробки твердих та побутових відходів. Незважаючи на те, що в останні десятиліття кожна влада області озвучує це проблему і обіцяє вирішити питання, на ділі в області досі не збудовано жодного сміттєпереробного заводу і левова частка сміття просто накопичується на легальних та ситуаційних сміттєзвалищах. Г

олова Полянської ОТГ Іван Дрогобецький давно переймається цією проблемою, адже Поляна – один із курортних центрів області, тому для неї чисте довкілля – це ще й спосіб заробітку. Крім того, у громаді з самого початку її створення переймаються збереженням здоров’я мешканців – зокрема тут проходить фестиваль здоров’я, пропагандується профілактика здоров’я, здоровий спосіб життя серед молоді тощо.

У муніципалітеті Пуцонць Іван Дрогобецький ознайомився з роботою сміттєпереробного заводу й задався метою збудувати подібний завод на території ОТГ. Тому він ініціював візит на сміттєпереробний завод у Словенії голів селищних рад Закарпаття.

10 травня Полянський сільський голова Іван Дрогобецький, голова Воловецької селищної ради Михайло Попелич, голова Міжгірської селищної ради Віталій Цімбота, голова Великоберезнянської селищної ради Богдан Кирлик, а також виконавчий директор регіональної асоціації органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля» Володимир Суран відвідали сміттєпереробний завод, який обслуговує 130 тис жителів 27 громад сільської території. Він працює 10 років. 80% сміття відправляють на повторне використання. Відходи дбайливо сортують та відправляють на переробку, з органіки виготовляють компост, який потім використовують як добриво. Щомісяця жителі сплачують три євро за утилізацію сміття, вивіз та захоронення. Завод все сортує сам і продає вторинну сировину.

Схожий завод Іван Дрогобецький пропонує відкрити в Полянській ОТГ, а обслуговувати він міг би громади кількох районів області. Якщо голові ОТГ вдасться реалізувати амбітний проект, то на Закарпатті з’явиться перший в області сміттєпереробний завод.