Прозорість та економія бюджетних коштів: Чернігівська ОТГ внесла до бюджету як окрему статтю витрат "висвітлення діяльності влади"

09.01.2019
Запорізький ЦРМС

Інформування населення про те, що відбувається в громаді, - це запорука не тільки здорової активності мешканців території, запобігання конфліктних ситуацій через необізнаність, а й, відповідно, розвитку та міці громади.

Деякі з об'єднаних територіальнх громад Запорізької області вже свторили власні інформаційні вісники, через які повідомляють про події на території, важливі рішення депутатського корпусу. Інші - розміщують інформацію у районних засобах масової інформації, сплачуючи за послуги з бюджету. Таким шляхом йде й Чернігівська ОТГ, яка охоплює весь район. Створення власного друкованого інформаційного ресурсу для неї не є доцільним, адже потребує додаткових витрат і на випуск, і на друк, і на поширення черед мешканців. Онлайн-видання і соціальні мережі, які є значно дешевшими в обслуговуванні, не завжди прийнятні для всіх верств населення (насамперед літніх людей), до того ж існує на сьогодні ще й певна проблема з інтернет-провайдерами. Тому оптимальним способом інформування залишається розміщення інформації в уже існуючих комерційних газетах, яких на території дві.  

Проте з 1 січня 2019 року набули чинності зміни до Закону України "Про висвітлення діяльності органів влади та місцевого самоврядування", пов'язані із роздержавленням друкованих ЗМІ. Враховуючи законодавчу базу, після численних консультацій з радницею з питань комунікації Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України, Чернігівська громада включила до місцевого бюджету на 2019 рік окремою статтею витрат "розміщення інформації про діяльність органів місцевого самоврядування", виділивши на потреби 40 тисяч грн. Депутати підтримали цю пропозицію. І для прозорості процедури обрання газети для інформування мешканців провели відкритий конкурс, хоча сума не передбачає подібної процедури.

Під час консультацій з Наталею Селюковою, радницею з комунікації Запорізького ЦРМС, також були визначені тематичні блоки інформації, яку відповідно до законодавства можна розміщувати за бюджетні кошти.

- Раніше іноді місцеві ЗМІ писали про події в нашій громаді, бо, звісно, це цікавить мешканців, але іншу важливу інформацію - наприклад про громадські слухання, відбір проектів до громадського бюджету ми розміщували на платній основі, - пояснює Альона Синєпольська, завідувач сектору організаційної роботи апарату Чернігівської селищної ради. - Окрім того,  були й привітання з різними святами, днями народження. Звісно, це неправильно, але було за принципом "ми так звикли". Тому важливо було чітко зрозуміти, що потрібно публікувати, а що є зайвим, що відповідає законодавству, а що йде всупереч. І важливо, що кошти на цю статтю з'явились у бюджеті - це і формування довіри мешканців, і відповідальний підхід влади.