У Дмитрівській сільраді обговорювали питання створення ОТГ

08.10.2019
Запорізький ЦРМС

8 жовтня у Дмитрівській сільраді Бердянського району обговорили питання створення об'єднаної територіальної громади. На інформаційну зустріч були запрошені радники Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування Програми "U-LEAD з Європою" - з децентралізації Станіслав Жолудєв, з місцевих фінансів Дар'я Акуліч, з юридичних питань Олег Картун, з регіонального розвитку Ксенія Божкова, з комунікації Наталя Селюкова. Взяла участь у заході заступниця начальника управління містобудування та архітектури облдержадміністрації — начальник відділу адміністративно-територіального устрою Олеся Пасько.

Серед присутніх були представники Дмитрівської, Андрівської, Андріївської, Долинської сільрад Бердянського району і Коларівської Приморського району.

- Дмитрівська сільрада отримала пропозиції від трьох сільрад для створення об'єднаних територіальних громад: Коларівської Приморського району (з центром в с. Болгарка), Андріївської (що відповідає Перспективному плану), до якої увійдуть Дмитрівська і Долинська, центр - Андріївка, і щодо приєднання до Андрівської ОТГ, - пояснила голова Дмитрівської сільради Любов Кісь. - Пропозиції надійшли 13 і 16 вересня, і ми маємо надати відповідь у 30-денний термін. Тому варто визначитися з рішенням до пропозицій, з'ясувати, який варіант для нас оптимальний. 

- Одразу поясню, що приєднатися до Андрівської ОТГ на сьогодні неможливо. Це утворена об'єднана громада, у якій ще не відбулись вибори. Тому вам варто дочекатися, доки будуть призначені вибори, а тільки після них зможете приєднуватися, - пояснив радник з юридичних питань Запорізького ЦРМС Олег Картун. - Тому як реальне розглядати сьогодні це питання недоцільно. 

- Вже п'ятий рік триває реформа децентралізації. У Запорізькій області створено 57 об'єднаних територіальних громад. Часу майже не залишилось, - пояснила Олеся Пасько. -  Уряд ставить питання про завершення процесу об'єднання. Якщо поки що є час утворити громаду на засадах добровільності, то потім вже це буде відбуватися адміністративним шляхом відповідно до Перспективного плану. На сьогодні вже зареєстрований законопроект, який передбачає створення громад тільки за Песпективним планом, але вже наступного тижня він може стати законом. Але при будь-якому форматі об'єднання ви будете мати окремі бюджети до виборів. 

Про переваги, які отримають при створення ОТГ сільради, розповів Станіслав Жолудєв.

Дар'я Акуліч пояснила, які податки залишаються на місцях в об'єднаних громадах, і зауважила, що за підрахунками, Андрівська громада у складі з Дмитрівською та Долинською зможуть утворити спроможну громаду.

Ксенія Божкова зауважила, що більші можливостей для розвитку мають саме об'єднані громади, зокрема, щодо залучення додаткового фінансування з державних фондів та міжнародних фондів технічної співпраці через участь у конкурсах, а також при роботі з інвесторами.

Серед доводів, які пояснять мешканцям території необхідність створення громади, Наталя Селюкова навела можливість участі у конкурсі на введення в громадах поліцейських офіцерів, також наголосила, що люди самі матимуть змогу вирішувати, як має розвиватися їх населених пункт, а голови ще до створення ОТГ мають змогу домовити з питань, які можуть викликати невдоволення - фінансування старостатів, прийняття рішень при меншій кількості членів депутатського корпусу тощо.  

Про бачення переваг для Дмитрівської сільради при створенні Коларівської ОТГ розповів голова Коларівської сільради: "Якщо об'єднаються рівнозначні сільради, то буде й однакова кількість депутатів, а відповідно матимуть змогу на рівних відстоювати права своїх територій". При цьому запропонував, щоб опорна школа буде у Дмитрівці.

Голова Андріївської сільради Наталія Кагадій розповіла, що у них вже відбулась оптимізація закладів освіти, тому питання зі школами вирішено. Проте ситуація складається таким чином, що якщо Долинська сільрада відмовиться стати частиною ОТГ в форматі Андріївська, Долинська і Дмитрівська, то існування подібної ОТГ взагалі неможливе - через відсутність спільних меж між Дмитрівкою та Андріївкою. Серед тих, хто вагається, залишилась Долинська сільрада. 

У Дмитрівці через те, що спливає термін для відповіді на пропозиції, вирішили діяти швидко, і вже найближчим часом мають провести громадські обговорення, на які винести ще й пропозицію, яка пролунала під час інформаційної зустрічі, щодо приєднання до Бердянської ОТГ. Наступним кроком буде сесія.