Бюджет участі «на експорт» від прикарпатських ОТГ

30.08.2019
Івано-Франківський ЦРМС

Прикарпатські ОТГ активно працюють з таким інструментом демократії як «бюджет участі» або «громадський бюджет» і активно поширюють свій досвід його впровадження в інші області через навчальні візити, організовані Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

Дві громади з Львівської та Закарпатської областей розпочали на практиці впровадження бюджету участі після навчальної поїздки «Кращі практики впровадження бюджетів участі в ОТГ Івано-Франківської області», яка була організована Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування наприкінці березня 2019 року.

Зокрема, у Великомостівській ОТГ Львівської області вже провели опитування громадської думки щодо впровадження бюджету участі, залучили фахівців з громадської організації та готують необхідні документи. А у Баранинській ОТГ Закарпатської області впровадження бюджету участі заклали як одну з операційних цілей у Стратегії розвитку громади та вишукують можливості фінансування проєктів, щоб оголошувати конкурс.

А представники ще семи ОТГ з трьох областей-учсників навчального візиту на Прикарпаття з метою вивчення кращих практик бюджету участі задекларували бажання впроваджувати цей інструмент у своїх громадах наступного року.

«Об’єднаним територіальним громадам Івано-Франківської області і справді є що показати. Адже з тридцяти ОТГ бюджет участі впровадили п'ятнадцять. А шість громад цьогоріч вдруге виділяють кошти і проводять конкурс проєктів серед мешканців. У них вже можна подивитись і на реалізовані ініціативи», - говорить радник з питань муніципальних послуг Івано-Франківського ЦРМС Марія Баран.

Вона також наголошує, що гостей з Львівської, Закарпатської та Хмельницької областей вразив активний процес голосування у Старобогородчанській ОТГ. Тут ініціативні групи та старости сіл по-максимуму намагались донести до мешканців інформацію. А в останні дні голосування було як на футболі – вболівали з пристрастями та боротьбою за кожний голос.

Варто також додати, що гості з інших областей ознайомились з усіма необхідними рішеннями та мали змогу отримати зразки необхідних рішень, заявок та форм для написання проєктів, якими залюбки поділились представники Брошнів-Осадської громади. Окрім того, у багатьох з них виникало закономірне питання вартості затрат для бюджету.

«Презентуючи разом з двома нашими громадами Старобогородчанською і Брошнів-Осадською досвід впровадження бюджету участі, а також враховуючи досвід інших прикарпатських громад, ми наочно показали, що це не «дороге задоволення» для багатих громад. Насправді, починають ОТГ з суми у 50-100 тисяч гривень», - розповідає радник з питань місцевих фінансів Івано-Франківського ЦРМС Оксана Швець.

За ці кошти мешканці в більшості випадків, за її словами, отримують значно більше, ніж очікували, адже вкладають і власну працю. Наприклад, спортивний майданчик у Старих Богородчанах чи впорядковану дорогу і велопарковки у навчальних закладах Брошнів-Осадської ОТГ.