Делятинська громада: комфорт і наближення базових послуг до людей

27.06.2019
Івано-Франківський ЦРМС

Багато дітей у громаді – це позитив чи проблема? У Делятинській громаді, яка в нових умовах працює лише півтора роки, вирішили, що це перевага громади. Зараз діти, яким не вистачає місця у місцевих ліцеях навчаються у різних приміщеннях. У Делятині, наприклад, це кілька корпусів, а поруч сільської ради будують новий корпус. Така ж проблема і с. Чорний Потік. Тут діти навчаються у пристосованих приміщеннях, поки школа будується вже енний рік. Але світло в кінці тунелю тут побачили завдяки об’єднанню у громаду.

Наразі будівництво нового корпусу Чорнопотоківського ліцею активізувалось, приміщення накривають повноцінним дахом, матеріали для якого вже закуплені, далі внутрішні та зовнішні оздоблювальні роботи, які планують завершити ще у 2019 році. У наступному, кажуть, якщо будуть сприятливі умови і стане коштів, практично повноцінну нову школу здадуть в експлуатацію…

«За кількістю учнів це є найбільша школа в громаді. Зараз там навчається понад 430 дітей. За останній рік у це будівництво ми сукупно вклали коштів інфраструктурної субвенції, обласного бюджету та власних коштів громади більше, ніж за весь період її будівництва ще до утворення громади», - розповідає голова Делятинської селищної ОТГ Богдан Клим’юк.

Такі можливості для громади відкрило саме створення ОТГ. Бюджет усіх сільських рад до об’єднання складав трохи більше 4 мільйонів гривень.

«А вже у перший рік після об’єднання бюджет громади склав 92 мільйони гривень, в 2019 році – 103 мільйони гривень. З них – інфраструктурна субвенція у 2018 – 3,304 млн грн, у 2019 – 3,063 млн грн», - розповідає голова Делятинської громади Богдан Клим’юк.

Він також додає, що у 2019 році це трохи більше 40 мільйонів – освітня субвенція, 11 мільйонів – медична субвенція, базова дотація – 14 млн грн, додаткова дотація – 7 млн грн, а власних надходжень з уточненнями за 3 місяці є 28 мільйонів.

Різниця вражаюча, чи не так? Завдяки більшому фінансовому ресурсу, громаді вдалось реалізувати чимало задумів та відреагувати на потреби мешканців. У всіх населених пунктах ОТГ вже реалізували бодай по одному проекту з покращення інфраструктури.

Зокрема, у с. Чорний Потік завершують будівництво корпусу місцевої школи на 14 учбових класів, котельні та адмінприміщень. Адже в селі є близько 450 дітей, які навчаються у чотирьох різних пристосованих приміщеннях. У с. Чорні Ослави цього року відкрили спортивний майданчик зі штучним покриттям, а в с. Заріччя відремонтували і утеплили дитсадок.

Тож вирішальним для сіл, які пішли на об’єднання, став фінансовий момент. В.о. старости с. Чорні Ослави Лілія Ліскевич говорить, що бюджет села був 83 тисячі гривень.

«Коштів не ставало навіть на зарплату кільком працівникам сільської ради, а зраз, завдяки громаді, село отримало новий багатофункціональний спортивний майданчик, вже плануємо наступного року вирішувати проблему із зовнішнім освітленням кількох вулиць у селі», - розповідає Лілія Ліскевич.

Одним з пріоритетів у роботі громади є наближення базових послуг до людей. Це ї є головна мета реформи децентралізації. Щоб це стало реальністю, у громаді створюють ЦНАП за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». У частині сільської ради ОТГ у самому Делятині завершують ремонт приміщення на 6 робочих місць. Між іншим, голова громади з усмішкою розповідає, що заради створення ЦНАП у центральній садибі ОТГ йому довелось пожертвувати кабінетом і переїхати у кімнату поруч.

«Розмір кабінету нічого не вирішує. Зібратись у ширшому колі можна і у народному домі неподалік. А для робочих потреб того, що є, вистачає», - говорить Богдан Клим’юк.

Також вже готове приміщення на чотири повноцінних віддалених робочих місця підрозділу ЦНАП у с. Заріччя.

Ще одним з пріоритетів стало покращення медичних послуг. Його успішно вирішують. У Делятинській громаді є повний спектр закладів первинки Центр ПМСД, амбулаторія у с. Заріччя і ФАПи у кожному селі. Непогані такі, з усіма умовами для лікаря і пацієнта.

Керівник Делятинського Центру ПМСД Світлана Ковальчишин вважає, що самостійність первинки, яку отримали в результаті медреформи, себе виправдала. Після укладення договору з НСЗУ з’явились більші кошти, що дозволило відремонтувати приміщення, закупити медичну техніку.

«Зараз ми забезпечуємо своїми силами і технікою 4 базових аналізи, які має робити первинна ланка. Мешканці задоволені і досить активно укладали декларації», - говорить Світлана Ковальчишин.

Але попри відновлення і будівництво соціальної інфраструктури у громаді розпочали роботу над Стратегією розвитку до 2027 року, яку супроводжує радник з питань регіонального розвитку Івано-Франківського ЦРМС Ігор Мельничук.

«До написання стратегії розвитку громади долучились не лише представники усіх сільських рад, що увійшли до громади, але й представники місцевих громадських організацій та усі бажаючі мешканці. Ми намагаємось максимально почути усі корисні думки та врахувати побажання мешканців. Адже є люди, які володіють величезними знаннями про громаду і вже зараз започатковують цікаві проекти», - говорить секретар Делятинської селищної ради ОТГ Віра Кухтарук.

    Окрім того, цього річ громада бере участь у двох спеціалізованих ініціативах Програми «U-LEAD з Європою» - Школі просторового планування для ОТГ CanAction School та Енергоефективність у громадах ІІ.